تجهیزات شبکه

تجهیزات شبکه مجموعه‌ای از ابزار و تجهیزاتی است که برای راه اندازی یک شبکه رایانه ای مورد استفاده قرار می گیرد. امروزه کاربرد اینترنت و شبکه در جامعه گسترش پیدا کرده و استفاده از خدمات شبکه در سازمان ها و ادارات مختلف کاربرد زیادی دارد. خدمات مربوط به تجهیزات شبکه به دو بخش تجهیزات فعال (اکتیو) و تجهیزات غیرفعال(پسیو) تقسیم می شود.

عملکرد تجهیزات شبکه غیر فعال بدون نیاز به توان الکتریکی برق است. قابل برنامه ریزی نیستند و نمی‌توان تغییراتی روی اطلاعات یا محتوای تبادل شده در شبکه داشته باشند. تجهیزاتی که به منظور نصب و پیکربندی سخت‌افزاری شبکه (از قبیل کابل کشی و نصب دستگاه‌ها) استفاده می‌شود، جزء این تجهیزات هستند.

از جمله این تجهیزات می توان به انواع کابل، کانکتورها و اتصالات، داکت یا کانال و انواع رک اشاره کرد. تجهیزات فعال تجهیزاتی هستند که به جریان الکتریکی برق نیاز دارند؛ مانند کارت شبکه، سوییچ،  مسیریاب،  دیوار آتش، مبدل فیبر نوری و پرینت سرور. امروزه کاربرد اینترنت و شبکه در جامعه گسترش پیدا کرده و اکثرا از این شبکه ها استفاده می کنند.

مزایای استفاده از تجهیزات شبکه

با استفاده از تجهیزات شبکه، یک شبکه محلی می تواند بدون تغییر در ساختار سیستم توسعه یابد و تبدیل به یک شبکه بزرگتر شود.

استفاده مشترک از یک منبع اطلاعاتی یا امکانات جانبی رایانه ، بدون توجه به محل جغرافیایی هریک از منابع

این ویژگی در تجهیزات شبکه به وجود سرویس دهنده های پشتیبان در شبکه اشاره می کند؛ به این معنا که می توان از منابع گوناگون اطلاعاتی و سیستم ها در شبکه، نسخه های دوم و پشتیبان تهیه کرد و در صورت عدم دسترسی به یکی از منابع اطلاعاتی در شبکه مثلا به علت از کارافتادن سیستم، از نسخه های پشتیبان استفاده کرد.

پشتیبانی از سرویس دهنده ها در تجهیزات شبکه کارآیی،، فعالیت و آمادگی دایمی سیستم را افزایش می دهد.

کاربران می توانند با استفاده از تجهیزات شبکه از طریق نوآوری های موجود مانند پست الکترونیکی یا دیگر سیستم های اطلاع رسانی پیام هایشان را ارسال کنند؛ حتی امکان انتقال فایل نیز وجود دارد.

از دیگر مزایای تجهیزات شبکه، ایجاد ارتباط قوی بین کاربران از راه دور است ؛ یعنی بدون محدودیت جغرافیایی امکان تبادل اطلاعات وجود داشته باشد. به این ترتیب زمان تبادل اطلاعات و استفاده از منابع خود به خود کاهش خواهد یافت.

خدمات واحد تجهیزات شبکه

مرکز طراحی شبکه

مرکز طراحی شبکه این قابلیت را دارد که پهنای باند بالا و زیرساخت فیزیکی حساس در مراکز داده، شرکت ها و مراکز بزرگ را توسط سیستم های فیبر نوری جامع ارائه می دهد. این امکانات، کارایی، مقیاس پذیری و قابلیت اطمینان بالایی را به همراه خواهد داشت. مرکز طراحی شبکه با بهره‌گیری از رهبری فناوری، طراحی ابتکاری و مدیریت تخصصی کابل خود مسیر پیشرفت را برای برنامه های کاربردی نسل های آتی فراهم می آورد.

مرکز تجهیزات شبکه گستره وسیعی از انواع تجهیزات مدیریت کابل، تجهیزات اتاق ارتباطات، انواع رک و کابینت رک و تجهیزات تخصصی کابل کشی را ارائه می دهد. ارائه این گستره وسیع محصولات موجب رفع اختلالات و مدیریت چالش های توان، سرمایش، فضا و کابل کشی می شود. همچنین باعث افزایش قابلیت اطمینان در شبکه های پیشرفته و بهره برداری بهینه از فضای موجود خواهد شد.

اخبار، اطلاعات و مقاله های جدید فناوری اطلاعات را در سایر بخش های سایت دنبال کنید.