چرا فن کولر گازی کار نمی کند؟

همانطور که می دانید، فن جزء مهم ترین قطعات کولر گازی و اسپلیت است که با کمک یک موتور، عملیات تولید باد را انجام می دهد. اگر این قطعه کار نکند، مشکلاتی در روند کاری دستگاه ایجاد شده و حتی ممکن است کولر به طور کلی خاموش شود. اما متاسفانه گاهی فن از کار می افتد. در چنین شرایطی، باید دلایل کار نکردن فن را شناسایی کرده و در اولین فرصت آنها را برطرف کنید.

در غیر این صورت، با طیف گسترده ای از مشکلات شامل خنک نکردن، باد گرم کولر گازی و کاهش سرما مواجه خواهید شد. اما علت کار نکردن فن کولر گازی چیست؟ چطور باید این مشکل را حل کرد؟ با ما باشید تا اطلاعات بیشتری در مورد فن و نحوه ترمیم آن به شما ارائه دهیم.

چرا فن کولر گازی کار نمی کند؟

6 علت کار نکردن فن کولر گازی

فن کولر گازی اجزای مختلفی دارد که هر کدام وظایف خاص خود را بر عهده دارند. مثلا اگر خازن داخل موتور بسوزد، موتور از کار می افتد و در نتیجه فن هم کار نمی کند.

خرابی و از کار افتادن اجزای فن، دلایل اصلی کار نکردن این قطعه هستند. در ادامه هم قطعات فن کولر را معرفی می کنیم و هم تاثیر سوختن یا خرابی هریک از آنها بر کار نکردن فن کولر گازی را بررسی می کنیم:

خرابی خازن

در اغلب موارد، خرابی خازن است که فن کولر گازی را از کار می اندازد. این قطعه با چند پایه الکتریکی به کمپرسور وصل شده و ممکن است بر اثر نوسانات برق و عوامل دیگر، بسوزد.

بروز هرگونه ایراد در خازن، مانع از عملکرد فن به صورت درست می شود. کارشناسان تعمیرات کولر گازی، خازن فن را با مولتی متر تست کرده و در صورت نیاز، آن را ترمیم یا تعویض می کنند.

خرابی موتور فن دوال شفت

دیگر دلیل کار نکردن فن کولر گازی، خرابی موتور فن دوال شفت است. در موتور فن گردشی، دو پروانه وجود دارد که هر کدام از آن ها در دو سوی موتور قرار گرفته اند. این قطعه دارای بیرینگ هایی است که به مرور زمان شل شده و یا دچار ساییدگی یا خمیدگی می شوند.

در نتیجه فن از کار می افتد و عملکرد کولر مختل می گردد. با چرخاندن و تکان دادن شفت موتور، می توان این قطعه را عیب یابی کرده و در صورت شل بودن، آن را سفت کرد.

خرابی موتور فن

اگر بیرینگ های موتور فن ساییده شوند، فن از کار می افتد. در این صورت بهترین کار، تعویض موتور فن کولر گازی است. اگر تیغه ها درست و روان بچرخند، باید جریان برق به موتور فن مورد بررسی قرار بگیرد.

چنانچه مشکلی در اتصال برق به این قسمت وجود نداشت، احتمال خراب بودن موتور قوت می گیرد که در این حالت هم باید موتور فن را تعویض کرد. تداوم خرابی موتور فن نه تنها باعث کار نکردن فن کولر گازی می شود، بلکه ممکن است ایرادات دیگری را نیز در این دستگاه ایجاد کند.

از کار افتادن برد رله

ولتاژ بسیاری از قطعات کولر گازی از جمله موتور فن، توسط برد رله تامین می شود.

اگر این قطعه به درستی کار نکند، احتمال از کار افتادن فن وجود دارد. اگر دیگر بخش ها سالم باشند و فن کولر گازی کار نکند، احتمال خرابی برد رله قوت می گیرد.

معیوب شدن ترموستات

ترموستات کولر گازی، موظف است که برق کمپرسور را با توجه به دمای محیط، قطع یا وصل کند. خرابی این قطعه یکی از دلایل کار نکردن فن کولر گازی به شمار می رود. برای بررسی ترموستات، باید سیستم تهویه هوا را برای سرد سازی محیط تنظیم کرد.

سپس باید با کمک یک مولتی متر، مطمئن شد که جریان برق برقرار است یا نه. معمولا بهترین کار در این شرایط، تعویض ترموستات کولر گازی و استفاده از یک قطعه جدید است.

خرابی موتور دمنده

گاهی کار نکردن فن کولر گازی ناشی از خرابی موتور دمنده است. برای عیب یابی این بخش، موتور فن را بررسی می کنند.

اگر پروانه ها به راحتی نچرخند، باید موتور دمنده با نمونه جدید جایگزین شود.

نمایندگی تعمیر کولر گازی

تعمیر کولر گازی از هر نوع و برندی، یک فرایند پیوسته و مشخص از اقداماتی است که با هدف برطرف شدن مشکلات این محصول انجام می شوند. اگر با مشکلاتی مثل گرم شدن باد دستگاه، کاهش سرما، خنک نکردن محیط، صداهای ناهنجار از پنل داخلی یا خارجی، نشتی آب و گاز و روشن نشدن و مواردی از این دست در کولر گازی خود مواجه شدید باید در اولین فرصت با یک تعمیرکار مجرب تماس بگیرید.

نمایندگی تعمیر کولر گازی در مرکز سخت افزار ایران به عنوان یک مجموعه تخصصی و با تمام توان تجهیزاتی و حرفه ای در خدمت شماست. تعمیرکاران حاضر در این مرکز، تکنسین های دوره دیده ای هستند که سالها در حوزه تعمیر دستگاه های تهویه تجربه دارند. همکاران ما تا عیب یابی و رفع کامل مشکل کنار شما هستند تا بتوانید مجددا بدون هیچ ایرادی از کولر یا اسپلیت خود استفاده کنید.

Rate this post

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩

تعمیر تلویزیون ال جی در محل
نمایندگی تعمیر تلویزیون ال جی در تمامی مناطق ایران
پست های اخیر