نکات مهم تعمیر و نگهداری دریل های شارژی و برقی

با توجه به اینکه ابزارها به عنوان یکی از لوازم ضروری زندگی شناخته می شوند، نگهداری دریل های شارژی و برقی اهمیت زیادی دارد. دریل های شارژی و برقی ابزاری حرفه ای هستند که در دنیای صنعت جزو پرکاربردترین ابزار به شمار می روند. در صورتی که از این ابزار به درستی نگهداری نشود، به مرور دچار استهلاک شده و خراب می شوند. در این مبحث قصد داریم به نحوه نگهداری و تعمیر دریل های شارژی و برقی اشاره کنیم.

نکات مهم تعمیر و نگهداری دریل های شارژی و برقی

موارد مهم تعمیر و نگهداری دریل های شارژی و برقی

برای نگهداری دریل های شارژی و برقی لازم است به نکات مهمی توجه کنید. این نکات از قرار زیر هستند:

دریل های شارژی و برقی باکیفیت تهیه کنید

با توجه به اینکه در حال حاضر انواع ابزارها با برندهای متنوعی در بازار وجود دارد، باید در انتخاب ابزار بسیار دقت کنید. شما می توانید با کمی جستجو در بازار، دریل های شارژی و برقی با کیفیت عالی و قیمت مناسب پیدا کنید. در صورتی که ابزارهای باکیفیتی تهیه کنید، می توانید با نگهداری صحیح از آن ها عمر ابزار را افزایش دهید.

دریل های شارژی و برقی را تمیز نگه دارید

در صورتی که در نگهداری دریل های شارژی و برقی به اندازه کافی توجه نکنید، گرد و غبار روی آن نشسته و به تدریج دستگاه را خراب می کند. به منظور جلوگیری از بروز این مشکل، پس از آنکه کارتان تمام شد، با کمک یک پارچه مرطوب و تمیز، دستگاه را کاملا تمیز کرده و ضایعات آن را خارج سازید. پس از آنکه دریل را تمیز کردید، آن را در جای مناسبی قرار دهید تا از هر گونه آلودگی و گرد و غبار دور بماند.

دریل های شارژی و برقی را به درستی در قفسه یا کیف قرار دهید

همانطور که می دانید دور کردن دریل های شارژی و برقی از رطوبت می تواند آن ها را از خرابی حفظ کند. برای نگهداری دریل های شارژی و برقی، قسمتی از انباری یا کارگاه را انتخاب کنید که تمیز و مرتب بوده و از تهویه مناسبی برخوردار باشد. با این کار دوام و تمیزی دستگاه ها تامین شده و عمر آن ها افزایش می یابد.

قطعات دریل های شارژی و برقی را به صورت دوره ای تعویض کنید

دریل های شارژی و برقی همانند دیگر ابزارها دارای قطعات بسیاری هستند و قابلیت تعویض دارند. در صورتی که هر یک از این قطعات آسیب دیده و یا کهنه شود، می توانید آن را تعویض کنید تا از بروز مشکلات بعدی در دستگاه جلوگیری شود.

نحوه نگهداری دریل های شارژی و برقی

همانطور که اشاره کردیم، نگهداری دریل های شارژی و برقی از اهمیت زیادی برخوردار است. با توجه به اینکه دریل ها به عنوان یک ابزار ضروری در کارگاه ها و منازل به شمار می روند، باید دارای ایمنی و دوام مناسبی باشند.

به همین منظور لازم است قطعات مهم آن ها از قبیل مته و قطعات پلاستیکی و فلزی را هر از چند گاهی با دقت تمیز کنید تا مشکلی ایجاد نشود. دریل را در مکان تمیز و خشک نگهداری کنید تا از هر گونه زنگ زدگی در چرخ دنده ها یا موتور آن جلوگیری شود.

در هنگام استفاده از دریل باید از عینک ایمنی استفاده کنید تا از ورود ضایعات یا تکه های فلزی به سمت چشمتان جلوگیری کنید. همچنین با توجه به اینکه ممکن است از دریل در فاصله های دور از پریز برق استفاده کنید، توصیه می شود همیشه یک سیم سیار ایمن برای آن داشته باشید.

آموزش روغن کاری دریل های شارژی و برقی

یکی از نکات مهم نگهداری دریل های شارژی و برقی، روغن کاری سه نظام است. به همین منظور باید ابتدا مته را خارج کرده و در حالی که آرواره های سه نظام از یکدیگر جدا هستند، با کمک یک روغن استاندارد، آن را به بخش داخلی سه نظام بریزید و پخش کنید.

حالا سه نظام را چند بار سفت و شل کنید تا روغن داخل آن به صورت یکنواخت پخش شود. در آخر با استفاده از یک پارچه آغشته به روغن روان کننده، آن را روی سطح بیرونی سه نظام بکشید. با این اقدامات می توانید از پخش شدن روغن بین قطعات سه نظام و دریل اطمینان حاصل نمایید.

آموزش تمیز کردن دریل های شارژی و برقی

از آنجا که دریل ها برای سوراخ کاری مورد استفاده قرار می گیرند، ممکن است ضایعاتی به داخل دستگاه نفوذ کند. به طور مثال با حفاری در دیوار، چوب و بتن، دریل کاملا به گرد و غبار آغشته شده و ممکن است ضایعاتی به داخل دستگاه وارد شده باشد.

در صورتی که دریل های شارژی و برقی تمیز نشوند، به مرور زمان دریچه های دریل با ذرات گرد و غبار مسدود شده و باعث داغ شدن و در نهایت سوختن موتور دستگاه می شود. به این ترتیب پس از اتمام کار، داخل دریچه های آن فوت کنید تا هوا درون دستگاه جریان داشته و داغ نشود. همچنین استفاده از دمنده یا کمپرسور هوا نیز می تواند برای تمیز کردن دریل کاربرد داشته باشد.

دمای مناسب دریل های شارژی و برقی

آگاهی از دمای مناسب برای نگهداری دریل های شارژی و برقی یکی از مواردی است که می تواند بر سلامت دستگاه تاثیرگذار باشد. باتری دریل شارژی یکی از قطعات مهمی است که باید در شرایط دمایی مناسبی نگهداری شود. به این ترتیب قرار دادن باتری در دمای اتاق که حدودا 22 درجه است، می تواند ایده ال باشد.

در صورتی که دمای نگهداری از دریل بسیار پایین آید، موتور دستگاه دچار یخ زدگی شده و چرخ دنده های آن فشرده می شود و ممکن است موتور آن بسوزد. همچنین دمای بسیار بالا برای نگهداری دریل نیز باعث کاهش قابل توجه عمر باتری می شود.

استفاده از مته تیز در دریل های شارژی و برقی

استفاده کردن از مته تیز می تواند بر سلامت و عملکرد دریل های شارژی و برقی تاثیر بسزایی داشته باشد. در صورتی که مته های کند شده که خاصیت نفوذ خود را از دست داده اند، استفاده کنید، موتور دستگاه دچار آسیب و حتی سوختگی می شود.

با استفاده از مته کند شده زمان کارتان افزایش یافته و اصطکاک نیز بیشتر می شود. در نهایت به دلیل فشار زیادی که به موتور دستگاه وارد می شود، ممکن است دریل بسوزد. چنانچه مته کند شده باشد، ممکن است در حین کار گیر کرده و باعث ایجاد مشکلات ایمنی نیز شود.

 به این ترتیب باید پیش از آنکه کار را آغاز کنید، از تیز بودن مته ها اطمینان حاصل نمایید. علاوه بر این، با توجه به جنس سطح مورد نظر، مته مخصوص آن را استفاده کنید. به طور مثال از مته چوب نمی توانید برای سوراخ کردن بتن استفاده کنید.

5/5 (1 امتیاز)

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تعمیر تلویزیون ال جی در محل
نمایندگی تعمیر تلویزیون ال جی در تمامی مناطق ایران
پست های اخیر