تعمیر شیربرقی کولر گازی

تو مطالب قبلی در مورد ماهیت شیر برقی کولر گازی و نحوه کار این قطعه اطلاعاتی رو به شما ارائه دادیم. امروز میخوایم راجع به تعمیر شیر برقی کولر گازی و نحوه انجام این کار صحبت کنیم. این قطعه تو کولرها و اسپلیت هایی تعبیه شده که سیستم گرمایشی هم دارن. در واقع برای فعال کردن حالت گرمایش کولر گازی از شیربرقی استفاده میشه. اگه شیر چهارطرفه کولر درست کار نکنه، چرخه کار دستگاه تو زمستون برعکس نمیشه و به جای هوای گرم، باد سرد ایجاد میشه.

در این شرایط نیاز به تعمیر شیر برقی کولر گازی هست و این کار باید توسط تعمیرکار حرفه ای انجام بشه. ما در ادامه این مطلب، شما رو با جزئیات بیشتری در مورد تعمیرات شیر برقی کولر گازی و نحوه انجام این کار آشنا میکنیم. اما توصیه اکید میکنیم که خودتون کاری نکنین و از یه تکنسین با تجربه برای ترمیم یا تعویض شیر برقی کمک بگیرین.

تعمیر شیربرقی کولر گازی

نحوه عملکرد شیر برقی کولر گازی

برای آشنایی بیشتر با فرایند تعمیر شیربرقی کولر گازی، بهتر است با نحوه کار این قطعه آشنا شوید. شیر چهار راهه یا همان شیر برقی، دارای یک بوبین است که با فرمان گرفتن از سیستم کنترل کولرگازی، مسیر عبور گاز خروجی از کمپرسور را تغییر می دهد. در واقع این قطعه در وضعیت گرمایش، گاز گرم خروجی از کمپرسور را به سمت یونیت داخلی(اواپراتور) هدایت می کند. 

به این ترتیب است که کولر گازی قادر به گرم کردن محیط است و حالت گرمایش در آن فعال می شود. با تعویض جهت شارژ جریان مبرد، چرخه تبرید پمپ حرارتی از سرمایش به گرمایش یا بالعکس تغییر می ‌کند. شیر برقی امکانی را به وجود می آورد که از کولر در دو حالت گرمایش یا سرمایش (برحسب نیاز) استفاده شود.

چرا شیر برقی درست کار نمی کند؟

عوامل مختلفی باعث میشن که شیر برقی درست کار نکنه و مشکلاتی رو در روند گرمایشی کولر به وجود بیاره. تراز نبودن کولر، استفاده از ولتاژ نامناسب، شکستن لولاها یا اهرمها، سایش اهرم بندی و لولاها، باز نشدن کشوی شیر برقی، قطع و وصل شدن مکرر شیر چهارطرفه و جریان برق نامناسب و غیر استاندارد، مهم ترین دلایلی هستن که در فرایند تعمیر شیربرقی کولر گازی مورد بررسی قرار میگیرن. هرکدوم از این عوامل، میتونین مانع از عملکرد درست شیر معکوس کننده بشن و به صورت غیر مستقیم روی عملکرد کلی کولر هم تاثیر منفی بذارن.

تست شیر برقی کولر گازی چگونه انجام می شود؟

پیش از تعمیر شیر برقی کولر گازی یا تعویض این قطعه، باید آن را تست کرد. یکی از روش های کاربردی برای تست شیر برقی کولر گازی، توجه به فشار قرائت‌ شده توسط گیج در قسمت مکش کمپرسور کولر گازی است. اگر فشار در این بخش افزایش پیدا کرده و فشار قرائت ‌شده در قسمت دهش کمپرسور کاهش یابد اما آمپر دستگاه دچار کاهش شود، احتمالا شیر برقی دچار ایراد شده است.

همچنین امکان تست شیر برقی به صورت دستی هم وجود دارد. کاری که باید انجام دهید که این است که دستتان را روی لوله های چهارگانه بگذارید و وضعیت سیکل را از حالت تابستانی به حالت زمستانی تغییر دهید. باید هریک از این لوله‌ ها از حالت سرد به گرم و از حالت گرم به سرد تبدیل شوند. در غیر این صورت امکان خرابی شیر چهار طرفه وجود دارد و باید هرچه زودتر برای تعمیر شیر برقی کولر گازی خود اقدام کنید.

تعویض شیربرقی کولر گازی

همونطور که اشاره کردیم، در بیشتر موارد امکان تعمیر شیربرقی کولر گازی وجود نداره و نیاز به تعویض این قطعه هست. کاری که باید انجام بشه اینه که تعمیرکار شیر چهارطرفه رو از دستگاه جدا کنه. این کار با حرارت دادن به اتصالات انجام میشه و نیاز به مهارت بالایی داره. چون اگه تکنسین میزان حرارت استاندارد رو نداره، ممکنه به اتصالات آسیب بزنه و باعث خرابی بیشتر کولر بشه. 

بعد از این که شیر معکوس کننده معیوب جدا شد و از دستگاه بیرون اومد، عملیات تعویض شیر برقی کولر گازی انجام میشه. به این ترتیب که شیر جدید جایگزین قطعه قدیمی میشه. برای این منظور، شیر جدید باید جوش بخوره. توصیه اکید میکنیم که برای تعویض شیر چهار طرفه از تعمیرکارهای دوره دیده کمک بگیرین.

تعمیر شیربرقی کولر گازی چگونه انجام می شود؟

شیر معکوس‌کننده که با عنوان شیر برقی شناخته میشه، تو پمپ های حرارتی کولر گازی استفاده میشه تا جهت جریان مبرد رو عوض کنه. این قطعه حالت گرمایش کولر رو فعال میکنه و اصلا برای همین توی کولر نصب شده. اما نکته ای که در مورد این قطعه وجود داره اینه که معمولا قابل تعمیر نیست. یعنی تو بیشتر موارد، تعمیر شیر برقی کولر گازی امکان پذیر نیست. 

بدنه، ورودی و خروجی سیال، سیم پیچ، قاب سیم پیچ، اتصال سیم ها، میله فلزی، فنر و دریچه خروجی، اجزاء تشکیل دهنده این قطعه هستن و در بیشر موارد هم نمیشه تعمیرشون کرد. البته تلاش تیم تعمیرات کولر گازی اینه که ضمن ترمیم شیر برقی، از تعویضش جلوگیری کنین. ولی شدت و نوع خرابی شیر چهارطرفه طوریه که بهتره با یه نمونه جدید جایگزین بشه.

نمایندگی تعمیر کولر گازی

فشار و حجم کاری که کولر گازی ها تحمل میکنن در کنار عوامل محیطی مثل آلودگی و … ، اونا رو مستعد آسیب پذیری هایی کرده که نیاز به بررسی و تعمیر تخصصی دارن. اگه دیدین کولر گازی شما ایراد داره و درست کار نمیکنه، باید در اولین فرصت با یه تعمیرکار مجرب تماس بگیرین تا دستگاه رو بررسی و ترمیم کنه. 

با عیب یابی و تشخیص درست، میشه مشکلات کولر رو به موقع برطرف کرد و از شدیدتر شدن اونا و آسیب دیدگی سایر قطعات دستگاه جلوگیری کرد. نمایندگی تعمیرات کولر گازی برای ترمیم مدل های مختلف این دستگاه از برندهای مطرحی مثل ال جی، سامسونگ، پاناسونیک، توشیبا، شارپ، جنرال و … در خدمت شماس. کافیه با این مرکز تماس بگیرین تا تیم تعمیر کولر گازی به آدرس مورد نظر شما بیان و کولر رو به بهترین شکل ترمیم کنن.

5/5 (1 امتیاز)

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩