با پرکاربردترین دستورات CMD در شبکه برای ویندوز آشنا شوید

همیشه دست و پای کاربران سیستم عامل ویندوز برای استفاده از تنظیمات و کنترل پنل جهت مدیریت شبکه بسته بوده است. به همین دلیل اکثر کاربران حرفه‌ای برای اینکه بتوانند در سیستم عامل ویندوز مدیریت بهتری بر روی شبکه خود داشته باشند از دستورات Command Prompt یا همان دستورات CMD استفاده می‌کنند. به شما هم پیشنهاد می‌کنیم که برای چشیدن طعم کنترل تمام و کمال بر روی شبکه در ویندوز از دستورات CMD استفاده کنید. البته اگر با دستورات CMD در شبکه آشنایی ندارید در ادامه این مطلب با ما باشید تا به راحتی بتوانید از این دستورات برای مدیریت شبکه در ویندوز استفاده کنید.

دستورات CMD برای شبکه در ویندوز

دستور PING در CMD

یکی از رایج‌ترین دستورات CMD در شبکه ، دستور PING در CMD است که با استفاده از آن می‌توانید بفهمید که کامپیوتر شما قادر است به یک آدرس آی پی یا نام دامنه دسترسی پیدا کند یا خیر؟ علاوه‌بر این می‌توانید بفهمید که کامپیوتر شما در چه مدت زمانی می‌تواند داده‌ها را ارسال یا دریافت کند؟ عملکرد دستور PING در CMD به این شکل است که چندین بسته از داده‌ها ارسال شده، تعداد و زمان ارسال و دریافت آن‌ها در محیط CMD ثبت می‌شود. اگر از بسته‌های ارسالی تعدادی بدون بازگشت باشند، پیغام LOST نمایش داده می‌شود. در ابتدا به صورت پیش‌فرض تعداد 4 بسته ارسال می‌شوند درصورتی که بخواهید تعداد این بسته‌ها را افزایش دهید باید از پیغام زیر است:

PING www.google.com -n 10

هر کدام از بسته‌های ارسالی به صورت پیش‌فرض 4 ثانیه قبل از منتقضی شدن منتظر خواهند ماند اگر بخواهید این مدت زمان را افزایش دهید باید از دستور زیر استفاده کنید:

PING www.google.com -w 6000

دستور TRACERT در CMD

دستور TRACERT به عنوان مهم‌ترین دستور CMD در شبکه جهت عیب‌یابی مشکلات احتمالی شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرد. به گونه‌ای که بسته‌ای را ارسال کرده و تلاش می‌کند مشکلات شبکه را عیب‌یابی کرده و به کاربر نمایش دهد. عملکرد این دستور به این شکل است که تمامی مسیرهایی که بسته از سرور به سروری دیگر طی کرده است تا درنهایت به مقصدی که آدرس آی پی آن را وارد کرده‌اید برسد، ثبت می‌کند. به همین دلیل می‌توانید به راحتی مشکل شبکه را پیدا کرده و آن را برطرف کنید. جهت استفاده از این دستور تنهای کافیست که عبارت TRACERT را تایپ کرده، بعد از آن یک فاصله بگذارید و یک آدرس آی پی یا نام دامنه را مانند دستور قبل وارد کنید.

دستور IPCONFIG در CMD

یکی دیگر از پر استفاده‌ترین دستورات CMD در شبکه ، دستور IPCONFIG است که علاوه‌بر اطلاعات کاربردی که به شما نمایش می‌دهد، با چندین سوئیچ ترکیب شده و امکان اجرای کارهای خاصی را برای شما فراهم می‌کند. درواقع نحوه عملکرد این دستور به این شکل است که اطلاعات آداپتورهای شبکه‌های موجود روی سیستم شما و جزئیات مربوط به آن‌ها را به صورت کامل نمایش می‌دهد. مهم‌ترین اطلاعاتی که می‌توانید با استفاده از این دستور به دست آورید جزئیات مربوط به بخش آدرس IPv4 و Default Gateway در آداپتور شبکه وایرلس و آداپتور شبکه اترنت است. درضمن زمانی که اینترنت شما متصل است و تنها برخی از وب سایت‌ها یا سرورها بنا به دلایلی مانند timeout بالا نمی‌آیند می‌توانید از دستور IPCONFIG به شکل زیر در محیط CMD استفاده کنید:

ipconfig /flushdns

دستور PATHPING در CMD

دستور PATHPING یکی دیگر از پرکاربردترین دستورات CMD در شبکه به حساب می‌آید که کاربران حرفه‌ای اکثراً به جای استفاده از دستور TRACERT در CMD از این دستور استفاده می‌کنند. درواقع دستور PATHPING مشابه دستور TRACERT است با این تفاوت که جزئیات بیشتری را از عیب‌یابی مشکلات احتمالی در شبکه به کاربر نشان می‌دهد.

اگر به دنبال مرکزی متخصص در زمینه نصب، راه‌اندازی و تعمیرات شبکه می‌گردید ما به شما مرکز طراحی شبکه را به عنوان یکی از تخصصی‌ترین مراکز مدیریت شبکه‌های کامپیوتری به شما معرفی می‌کنیم. مرکز طراحی شبکه با برخوردار بودن از تکنسین‌های حرفه‌ای خدمات نصب و راه‌اندازی تجهیزات انواع شبکه‌های کامپیوتری و تعمیرات حرفه‌ای آن‌ها را به کاربران ارائه می‌دهد. درصورت استفاده از خدمات تخصصی این مرکز می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی که در همین وب سایت قرار داده شده است با کارشناسان زبده مرکز طراحی شبکه در ارتباط باشید.

Rate this post

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩