سرما چگونه بر لپ ‌تاپ تاثیر می ‌گذارد؟

اغلب شنیده‌ اید که گرما می ‌تواند به قطعات داخلی رایانه صدمه برساند، اما درباره تاثیر سرما بر لپ تاپ کمتر صحبت شده است. افت یا افزایش بیش از حد دما بر سلامت قطعات داخلی سیستم‌ های کامپیوتری و همچنین کیفیت صدا و تصویر تاثیر می گذارد. برای مثال اگر رایانه شما در دمای بالاتر از ۳۵ درجه سانتی گراد قرار داده شود، باتری آن آسیب می‌ بیند.

در طرف مقابل دماهای پایین‌ تر از صفر درجه سانتی گراد نیز باعث انبساط و انقباض قطعات داخلی دستگاه می ‌شود. حتی ممکن است صفحه نمایش کامپیوتر ترک بخورد یا بخش‌ هایی مانند هارد دیسک از کار بیفتند. در صورت مواجهه با چنین مشکلاتی می ‌توانید برای برطرف کردن نواقص دستگاه خود از کارشناسان نمایندگی تعمیرات لپ تاپ در تهران درخواست کمک نمایید.

https://tehranlaptop.com/

تاثیر سرما بر لپ تاپ

تاثیر سرما بر لپ تاپ چیست؟

سرما نیز مانند گرما موجب خرابی وسایل الکترونیکی از جمله لپ تاپ می شود. کارشناسان معتقدند هر دستگاهی که دارای باتری باشد و در معرض دمای پایین قرار بگیرد، به شدت آسیب می ‌بیند. به طور کلی تاثیر سرما بر لپ تاپ شامل موارد زیر است:

ترک برداشتن صفحه نمایش

در صورتی که نوت بوک را در محیطی با دمای زیر صفر درجه سانتی گراد قرار دهید، احتمال دارد صفحه‌ نمایش آن ترک بخورد. زیرا در نمایشگر رایانه‌ های امروزی موادی وجود دارند که در معرض هوای بیش از حد سرد یخ می‌ زنند. انجماد باعث انبساط این مواد شده، در نتیجه صفحه نمایش تحت فشار زیادی قرار می‌ گیرد. در چنین شرایطی مانیتور دچار ترک خوردگی یا شکستگی می ‌شود.

علاوه بر آن امکان دارد که بخار هوای سرد به درون سیستم نفوذ کند و خطر بروز اتصال کوتاه در مدارها را افزایش دهد. مشکل دیگری که در اثر قرار دادن لپ تاپ در محیط سرد پیش می ‌آید، کند شدن حرکت مولکول‌ های موجود در مانیتور است. در این حالت نمایش تصاویر با مشکل مواجه می‌ شود، حتی ممکن است هاله‌ ای از تصویر روی نمایشگر به وجود آید.

کاهش طول عمر باتری

دیگر تاثیر سرما بر لپ تاپ کاهش ظرفیت و عمر مفید باتری دستگاه است. دمای پایین موجب کندی واکنش‌ های شیمیایی درون باتری می ‌شود و ماندگاری آن را کاهش می ‌دهد. این تاثیرات با کاهش دما بیشتر می ‌شود، به گونه‌ ای که در دمای زیر ۱۰ درجه صدمات بسیاری به باتری رایانه وارد می‌ آید.

باتری لپ ‌تاپ‌ های امروزی از نوع لیتیوم یونی هستند که در دمای بین ۱۰ تا ۳۵ درجه سانتی گراد عملکرد مطلوبی دارند. بنابراین دماهای خارج از این محدوده کارکرد باتری و ماندگاری آن را تحت تاثیر قرار می ‌دهد. به عنوان مثال چنانچه دستگاه در معرض سرمای شدید قرار بگیرد، به طور کامل شارژ نمی‌ شود. همچنین به علت بروز واکنش ‌های شیمیایی احتمال از دست دادن ظرفیت باتری نیز وجود دارد.

اتصال کوتاه در مدارها و قطعات داخلی

گاهی اوقات تاثیر سرما بر لپ تاپ خود را به صورت اتصالی کوتاه در مدارها نشان می ‌دهد. چنانچه نوت بوک را مدتی در محیط سرد قرار دهید، سپس آن را ناگهان به فضای گرم منتقل کنید، مدارها و قطعات داخلی سیستم می ‌سوزند. دلیل چنین اتفاقی این است که تغییر ناگهانی دما باعث بروز پدیده چگالش می ‌شود. چگالش نیز با ایجاد مایعات روی مدارهای داخلی سبب اتصالی آن ها می ‌گردد.

چگونه از تاثیرات سرما بر لپ تاپ جلوگیری کنید؟

همان طور که گفته شد، قرار دادن نوت بوک در محیط ‌هایی با دمای پایین صدمات جبران ناپذیری به آن وارد می ‌سازد. چنانچه با این مشکل مواجه شده‌ اید، می ‌توانید با اقدامات زیر تاثیرات سرما را بر دستگاه خود به حداقل برسانید:

از منتقل کردن ناگهانی لپ ‌تاپ به محیط گرم بپرهیزید

به یاد داشته باشید که همواره برای حمل لپ‌ تاپ در هوای سرد یا بارانی از کیف‌ های عایق و ضد آب استفاده کنید. اما اگر به هر دلیلی رایانه شما در معرض دمای پایین قرار گرفت، نباید آن را به طور ناگهانی به یک فضای گرم انتقال دهید. زیرا این موضوع می ‌تواند باعث ایجاد اتصالی کوتاه در مدارها و خرابی قطعات داخلی رایانه شود.

در چنین شرایطی برای کاهش تاثیر سرما بر لپ تاپ بهترین کار آن است که سیستم را مدتی در خنک ‌ترین قسمت منزل قرار دهید. با این اقدام در واقع از بروز پدیده چگالش و آسیب دیدن مدارهای داخلی جلوگیری خواهید کرد.

تنظیمات و پیکربندی های مربوط به مصرف انرژی را تغییر دهید

اگر فرصت کافی برای گرم شدن لپ تاپ ندارید، می ‌توانید تنظیمات مربوط به مصرف انرژی را روی میزان بالاتری قرار دهید. درست است که در این حالت مصرف باتری افزایش پیدا می ‌کند، اما قطعات کامپیوتر گرم نگه داشته می ‌شوند. به نحوی که حتی با بستن درب، رایانه به فعالیت خود با شدت کمتر ادامه می‌ دهد. از این رو در مواقعی که عجله دارید می ‌توانید بدون منتظر ماندن برای گرم شدن سیستم از آن استفاده کنید.

لپ تاپ یخ زده را به خوبی خشک نمایید

چنانچه مشاهده کردید روی سطح لپ تاپ یخ زده، حتماً باید قبل از روشن کردن سیستم آن را به خوبی خشک کنید. اگر کامپیوتر به زده را مستقیماً به محیط گرم منتقل نمایید، یخ ‌ها ذوب شده و موجب اتصال کوتاه در مدارات دستگاه می ‌شوند. در چنین مواقعی جهت کاهش تاثیر سرما بر لپ تاپ بهتر است با استفاده از دستمال‌ جاذب رطوبت سطوح نوت بوک را خشک کنید. سپس حدود ۲۴ ساعت منتظر بمانید، اکنون می‌ توانید سیستم را روشن نمایید.

Rate this post

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تعمیر تلویزیون ال جی در محل
نمایندگی تعمیر تلویزیون ال جی در تمامی مناطق ایران
پست های اخیر