سیاه شدن تصویر تلویزیون

دستگاه های برقی معمولا بعد از مدتی ممکن است دچار اختلالاتی از جمله سیاه شدن تصویر تلویزیون شوند. مثلا ممکن است قطعاتشان دچار استهلاک شود یا اینکه بردها و قطعات آن ها آسیب ببینند. سیاه شدن تصویر تلویزیون نیز از جمله عواملی است که می تواند بعد از استفاده بلند مدت از دستگاه اتفاق بیفتد. در این مقاله علت های تاریک شدن تصویر تلویزیون را نام می بریم و در مورد هر یک از ان ها توضیح خواهیم داد.

سیاه شدن تصویر تلویزیون

دلایل سیاه شدن تصویر تلویزیون

 • مشکل کابل تلویزیون

پس از  مشاهده سیاه شدن تصویر، اولین کاری که انجام می دهید این است که کابل ها را چک کنید. یکی از این کابل ها، کابلی است که برق را به دستگاه می رساند. کابل های دیگر کابل های اجرای صوت و تصویر هستند که باید به عنوان اولین کار تست شوند. همچنین حتما کابل HDMI که صوت و تصویر را همزمان در دستگاه تلویزیون اجرا می کند، بررسی گردند.

این مقاله برای شما مفید است : در مورد بک لایت تلویزیون چه می دانید؟

 • به روز نبودن تلویزیون

آپدیت تلویزیون یکی از مراحل مهمی است که حتما باید هر چند وقت یک بار انجام دهید. یکی از دلیل های این کار، برطرف کردن باگ های نرم افزاری و سخت افزاری است. اگر این باگ ها برطرف نشوند می تواند موجب تاریک شدن تصویر تلویزیون شود. در حقیقت، وقتی یک دستگاه تلویزیون، به روزرسانی شود، قادر به پخش فرمت های صوتی و تصویری بیشتری خواهد بود. بنابراین یکی دیگر از اولین مواردی را که باید در زمان سیاه شدن تصویر دقت کنید، به روز رسانی تلویزیون تان است.

 • یکی دیگر از تاریک شدن تصویر تلویزیون، تنظیمات

حواستان باشد که یکی از مهم ترین و ساده ترین مواردی را که باید بررسی کنید، تنظیمات دستگاه تلویزیون است. گاهی تنها به هم خوردن تنظیمات تلویزیون می تواند موجب تاریک شدن تصویر تلویزیون شود. برای مثال، برخی تلویزیون ها دارای یک گزینه eco هستند که برای مصرف اقتصادی برق استفاده می شود. گاهی ممکن است ما ناخواسته تنظیمات را در حالتی قرار داده باشیم که نور صفحه خاموش باشد یا پس از مدتی خاموش گردد. بنابراین، اول مطمئن شوید که این قسمت غیرفعال است.

خدمات تخصصی تلویزیون های سامسونگ همراه با گارانتی در 👈 مرکز تعمیر تلویزیون سامسونگ در تهران 👉

 • ورودی های دستگاه تلویزیون

اگر به پشت تلویزیون توجه کنید، تعداد زیادی پورت رنگی می بینید که ورودی RCA یا صدا و LAN یا پورت های HDMI و غیره هستند. در این قسمت ممکن است کابل مرتبط با تصویر دچار مشکل شده باشد و تصویر را منتقل نکند. اگر این قسمت ایراد پیدا کرده باشد، ممکن است نیاز به تعویض داشته باشد.

 • خرابی بک لایت

یکی از مهم ترین دلیل های تاریک شدن تصویر تلویزیون خراب شدن بک لایت دستگاه است. بک لایت، نور تلویزیون های LED را تامین می کند و موجب می شود ما تصویر را روی تلویزیون مشاهده نماییم. برای بررسی خراب بودن یا نبودن بک لایت می توانید تلویزیون را روشن کنید و روی آن نور بیندازید. اگر سایه ای از تصویرهای تلویزیون مشاهده کردید، به این معنی است که بک لایت دستگاه تلویزیون شما خراب است و علت تاریک شدن تصویر تلویزیون نیز همین می باشد.

 • خرابی مادر برد یا برد تیکان

یکی دیگر از دلیل های مهم تاریک شدن تصویر تلویزیون، خرابی مین برد یا همان مادر برد است. مادر برد، قسمتی است که فرمان های قطعه های مختلف را به دستگاه می رساند. دیگر قطعه ای هم که ایراد آن ممکن است موجب تاریک شدن تصویر تلویزیون شود برد تیکان است. برد تیکان وظیفه پردازش تصویر را دارد. این برد در صورت اختلال می تواند باعث سیاه شدن تصویر تلویزیون شود. برد تیکان و مادر برد ممکن است به دلیل نوسان برق دچار مشکل شوند. بنابراین همیشه از محافظ برق اصل و استاندارد برای اتصال برق دستگاه تان استفاده کنید.

 • سوختگی پیکسل؛ یکی از دلایل سیاه شدن تصویر تلویزیون

پیکسل ها کوچک ترین واحدهای تولید کننده تصویر هستند. به عبارتی دیگر تصویرها از مجموعه پیکسل ها ساخته می شوند. سوختگی پیکسل می تواند به صورت تاریک شدن تصویر تلویزیون یا ایجاد هاله سیاه یا رنگی نشان داده شود. اگر همه پیکسل ها آسیب ببینند، صفحه تیره می شود و با تاریک شدن تصویر تلویزیون یا سفید شدن آن روبرو می شویم. برای مواجه نشدن با این مساله سعی کنید که هر دو یا سه ساعت یک بار تلویزیون تان را یک ربع تا نیم ساعت خاموش کنید.

 • خرابی سخت افزاری

خرابی سخت افزاری تلویزیون هم می تواند موجب سیاه شدن تصویر دستگاه شود. ممکن است ایراد در قطعات به دلیل عمر طولانی تلویزیون یا هرگونه آسیب به آن باشد. از جمله این ایرادها می تواند خرابی مادر برد یا برد تیکان باشد که قبلا در مورد آن ها توضیح دادیم. همچنین ضعف پنل، اختلال در پاور یا ضعف لامپ تصویر یا اختلال در منبع تغذیه می تواند موجب بروز مشکل تاریک شدن تصویر تلویزیون شود.

 • خرابی در پنل دستگاه تلویزیون

پنل که یکی از مهم ترین قطعه های تلویزیون است و صفحه نمایش را تشکیل می دهد. مهم ترین قسمت های تلویزیون، بردها، پنل و سیم کشی داخلی آن است. این امکان وجود دارد که تاریک شدن تصویر تلویزیون به دلیل ایراد در ماژول یا لیکویید باشد. خرابی این اجزا ممکن است به دلیل عمر طولانی تلویزیون ایجاد شود. در این صورت ممکن است با لکه های ابری یا تاریک شدن تصویر تلویزیون مواجه شویم.

نشانه های سیاه شدن تصویر تلویزیون

از نشانه های تاریک شدن تصویر تلویزیون می تواند این باشد که تلویزیون روشن شود و صدا هم داشته باشد، اما تصویری وجود نداشته باشد. از دیگر نشانه های تاریک شدن تصویر تلویزیون آن است برخی قسمت های آن سیاه یا دارای لکه می شود. گاهی نیز صفحه سیاه است اما با نور انداختن روی صفحه می بینید که سایه تصویرها وجود دارد. گاهی نیز ممکن است به جای سیاه شدن تصویر تلویزیون، با سورمه ای شدن آن مواجه باشید که در این صورت ممکن است مشکل از مین برد یا برد تیکان باشد.

خدمات تخصصی همراه با گارانتی در مرکز تخصصی 👈تعمیر تلویزیون سامسونگ در تهران 👉

رفع مشکل تاریک شدن تصویر تلویزیون

تا اینجا متوجه شدیم علت تاریک شدن تصویر تلویزیون چیست. در ادامه می خواهیم بدانیم که چگونه این مشکل را رفع کنیم.

 • بررسی کابل ها

در اولین مراحل بررسی، کابل ها را چک کنید. از جمله این کابل ها، کابل برق و کابل تصویر است. در صورت وجود این مشکل، کابل باید عوض شود.

 • انتخاب درست ورودی ها

حواستان باشد که ورودی ها و فیش ها را در جای خود وصل کنید. چون تعداد کابل ها و ورودی های تلویزیون زیاد است، امکان وصل جابجای آن ها به هر حال وجود دارد.

 • تایمر دستگاه تلویزیون

اگر با تاریک شدن تصویر تلویزیون مواجه شدید و یا ناگهان صفحه خاموش شد، ممکن است تایمر آن فعال باشد. در این صورت وارد تنظیمات تلویزیون تان شوید و در منوی تنظیمات، تایمر را غیر فعال کنید.

این مقاله را از دست ندهید : لکه سیاه روی تلویزیون

 • ریست کردن تلویزیون

ریست کردن تلویزیون بعد از مشاهده تاریک شدن تصویر تلویزیون بسیار اهمیت دارد. ریست فکتوری، تنظیمات را به حالت اولیه بر می گرداند و اگر تنظیمات آن به هر دلیلی به هم خورده باشد، به حالت اولیه بر می گردد.

 • رفع سیاه شدن تصویر تلویزیون با تعمیر بک لایت

تاریک شدن تصویر تلویزیون به صورت قسمت قسمت یا کم نور شدن می تواند نشانه خرابی بک لایت باشد. همچنین اگر تلویزیون صدا داشته باشد ولی تصویری مشاهده نکنیم، امکان خرابی بک لایت وجود دارد. در این صورت باید در سریع ترین زمان تلویزیون خود را به یک تعمیر کار ماهر نشان دهید و برای تعمیر آن اقدام نمایید.

Rate this post

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تعمیر تلویزیون ال جی در محل
نمایندگی تعمیر تلویزیون ال جی در تمامی مناطق ایران
پست های اخیر