نحوه تشخیص زمان تعویض فیلتر تصفیه آب

 نحوه تشخیص زمان تعویض فیلتر تصفیه آب

دستگاه های تصفیه آب خانگی که این روزها بیشتر از همیشه مورد توجه قرار گرفته اند، با استفاده از یک سری فیلترها کار می کنند. این فیلترها با ساختاری که دارند، ذرات و آلودگی های آب را گرفته و با تصفیه کردن آب لوله کشی، آبی تمیز و بهداشتی را ارائه می دهند. اما این فیلترها نیز طول عمر مشخصی دارند و بعد از گذشت مدت زمانی از استفاده کردن از آنها، دیگر نمی توانند آب را تصفیه کنند. از این رو باید با تعویض فیلتر تصفیه آب، کارکرد قبلی دستگاه را به آن بخشید. نکته ای که بسیاری از کاربران دستگاه های تصفیه با آن مشکل دارند، نحوه تشخیص زمان تعویض فیلتر تصفیه آب است. باید زمانی که این فیلتر ها کارایی خود را از دست داده اند را تشخیص داد و در زمان درست و به موقع آنها را تعویض کرد. زمان عوض کردن فیلتر تصفیه آب باید به صورت دقیق مد نظر باشد و این کار در بازه های زمانی منظم انجام شود. در این جا در خصوص نحوه تشخیص زمان تعویض و نحوه انجام آن اطلاعات مورد نیاز را ارائه می دهیم.

نحوه تشخیص زمان تعویض فیلتر تصفیه آب

چه مواردی در تعیین زمان تعویض فیلتر تصفیه آب تاثیر دارد؟

به صورت کلی فیلتر های تصفیه آب دارای یک تاریخ انقضا هستند و به صورت متوسط برای آنها یک بازه زمانی مشخص در نظر گرفته شده است. با این حال نمی توان همیشه بر اساس این تاریخ انقضا در خصوص زمان عوض کردن فیلتر تصفیه آب تصمیم گرفت. برای تعیین این که چه زمانی فیلتر ها باید تعویض شوند باید به میزان مصرف آب توجه کرد. هر چقدر میزان مصرف بیشتر باشد، قطعا زمان تعویض نیز زودتر خواهد بود. بسته به تعداد نفراتی که در یک خانه زندگی می کنند و میزان آبی که مصرف می شود، زمان تعویض فیلتر ها متفاوت است. برای مشخص کردن زمان تعویض باید اولین باری که از فیلتر استفاده شده است را در نظر گرفت و بر این اساس بازه زمانی لازم برای تعویض فیلتر ها را مشخص کرد. مورد مهم بعدی توجه به کیفیت آب ورودی به دستگاه تصفیه است. بسته به این که در چه منطقه ای زندگی می کنید یا این که چه نوع آبی و با چه میزان آلاینده ای وارد دستگاه می شود، زمان تعویض فیلتر تصفیه آب متفاوت است. در نهایت زمان تعویض به کیفیت و جنس فیلتر هایی که از آن استفاده می شود بستگی دارد.

 

زمان تعویض فیلتر های مختلف در دستگاه تصفیه آب

در یک دستگاه تصفیه آب چندین فیلتر مختلف استفاده می شود که زمان تعویض هر یک از آنها متفاوت است. با در نظر گرفتن این که از یک فیلتر استاندارد در دستگاه استفاده شود و میزان مصرف نیز نرمال است، زمان تعویض فیلتر تصفیه آب در این دستگاه ها شامل موارد زیر می شود :

زمان تعویض فیلتر های مرحله اول

یکی از اصلی ترین فیلتر هایی که باید به صورت منظم آن را تعویض کرد، فیلتر مرحله اول pp است. به صورت نرمال برای تعویض فیلتر تصفیه آب مرحله اول در یک منطقه معمول، باید زمانی بین 2 هفته تا 6 ماه را در نظر گرفت. می توان رنگ و ظاهر این فیلتر را بررسی کرد و در صورت تیره شدن و تغییر رنگ آن، برای تعویض کردن فیلتر مرحله اول اقدام کرد. بهتر است این فیلتر را در بازه های زمانی کوتاه و بسیار سریع تعویض کرد.

زمان تعویض فیلتر مرحله دوم و سوم

فیلتر های مهم دیگری که در دستگاه های تصفیه وجود دارد، فیلتر مرحله دوم UDF و فیلتر مرحله سوم CTO است. معمولا در دستگاه های تصفیه خانگی در صورتی که از فیلتر های استاندارد استفاده شود، زمان تعویض آن 6 ماه است. برای تعویض فیلتر دستگاه تصفیه مرحله دوم و سوم بهتر است در زمان مشخص از فیلتر های با کیفیت و استاندارد استفاده شود.

زمان عوض کردن فیلتر تصفیه آب مرحله چهارم

یکی دیگر از فیلتر هایی که باید در زمان مناسب برای عوض کردن آن اقدام کرد، فیلتر مرحله چهارم یا RO است. به این فیلتر، فیلتر ممبران نیز گفته می شود. این فیلتر نیز نقش مهمی در تصفیه آب دارد و تعویض به موقع آن از اهمیت زیادی برخوردار است. با این حال در خصوص تعویض فیلتر تصفیه آب مرحله چهارم زمان دقیق و مشخصی وجود ندارد. زمان تعویض این فیلتر تایمی است که این فیلتر از کار افتاده و خراب شده باشد. برای تشخیص زمان درست تعویض این فیلتر مرحله چهارم بهتر است از یک سرویس کار کمک گرفت. سرویس کار دستگاه تصفیه خانگی می تواند با بررسی دستگاه تشخیص دهد که آیا فیلتر مرحله چهارم یا ممبران نیاز به تعویض دارد یا خیر؟ این فیلتر کیفیت های مختلفی دارد که باید متناسب با نوع و کیفیت آب ورودی به دستگاه یک نوع استاندارد از آن تهیه شود.

زمان تعویض فیلتر تصفیه آب مرحله پنجم و ششم

دو فیلتر دیگری که در دستگاه تصفیه آب خانگی وجود دارد و بعد از مدتی به تعویض آنها نیاز است، فیلتر مرحله پنجم یا پست کربن و فیلتر مرحله ششم یا مینرال است. زمان تعویض این فیلتر ها نیز به ترتیب بین یک سال تا یکسال و نیم متغیر است و باز هم بستگی به شرایط دستگاه، نوع فیلتر ها و کیفیت آب ورودی دارد.

زمان تعویض فیلتر تصفیه آب مرحله پنجم و ششم

زمان تعویض فیلتر قلیایی و فیلتر فرابنفش

دو فیلتر دیگری که در دستگاه های تصفیه خانگی وجود دارند و به تعویض آنها نیاز است، فیلتر قلیایی یا آلکالین و فیلتر فرا بنفش یا UV هستند. این دو فیلتر نیز باید در زمان مشخص تعویض شوند و باید آنها را در لیست تعویض فیلتر تصفیه آب قرار داد. معمولا زمان تعویض فیلتر های قلیایی در دستگاه های تصفیه آب خانگی حدود یک سال است. در خصوص فیلتر فرابنفش هم باید دید چه زمانی لامپ UV آنها می سوزد و در نتیجه نیاز به تعویض دارد. معمولا به صورت متوسط هر یک از این فیلتر های فرابنفش بین یک تا سه سال عمر مفید دارند و در این بازه زمانی باید تعویض شوند. این فیلتر ها نیز با کیفیت ها و قیمت های مختلفی در بازار موجودند که بهتر است به منظور حفظ کیفیت و کارایی دستگاه تصفیه، حتما نمونه های استاندارد و با کیفیت آنها را تهیه و استفاده کرد.

Rate this post

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تعمیر تلویزیون ال جی در محل
نمایندگی تعمیر تلویزیون ال جی در تمامی مناطق ایران
پست های اخیر