نحوه تست کنتاکتور کولر گازی

در این مقاله شما را با نحوه تست کنتاکتور کولر گازی، چگونگی عملکرد این قطعه و تاثیر آن بر روند کاری دستگاه آشنا می کنیم. کنتاکتور یک کلید مغناطیسی است که دارای دو هسته E و همچنین U شکل می باشد. پس از جریان یافتن ولتاژ، کنتاکتور برخی کلیدهای مغناطیسی باز را بسته و برخی کلید های مغناطیسی بسته را باز می کند. این قطعه به نوعی شبیه به رله در کولر است و فعالیت آن هم زمان با قطع شدن جریان الکتریکی، متوقف می گردد. اما کنتاکتور چطور تست می شود؟ در ادامه روند تست این قطعه را توضیح می دهیم.

تست کنتاکتور کولر گازی چگونه انجام می شود؟

خوشبختانه ساختار کنتاکتور بسیار  ساده است و به همین دلیل، به راحتی می توان عملیات تست آن را انجام داد. البته این بدان معنا نیست که شما به عنوان یک کاربر، بتوانید این کار را انجام دهید. تست کنتاکتور کولر گازی باید حتما توسط تعمیرکاران و تکنسین های حرفه ای انجام شود. 

زمانی نیاز به تست کنتاکتور است که مشکلی در روند اتصال کولر گازی یا اسپلیت وجود داشته باشد. فرایند تست کنتاکتور کولر گازی به این صورت است که ابتدا برق کولر را با مولتی متر تست کرده و در صورتی که مشکل از برق کولر گازی یا داکت اسپلیت نباشد، یعنی این قطعه آسیب دیده است.

تست کنتاکتور کولر گازی

تعمیر کنتاکتور کولر گازی

مشکلات اتصال کولر گازی اگر مربوط به جریان برق نباشند، احتمالا ناشی از خرابی کنتاکتور هستند. این مسئله پس از تست کنتاکتور کولر گازی مشخص می شود. اما نکته اینجاست که این قطعه معمولا قابل ترمیم نیست. یعنی نمی توان کنتاکتور را تعمیر کرد و تقریبا همه تکنسین ها، آن را تعویض می کنند. پس از نصب کنتاکتور جدید و اورجینال به جای قطعه ی آسیب دیده، مشکلات اتصال کولر هم برطرف شده و می توان به حالت عادی از این دستگاه استفاده کرد.

وظیفه کنتاکتور در کولر گازی

پس از این که با روند تست کنتاکتور کولر گازی آشنا شدید، بد نیست وظیفه این قطعه را نیز بشناسید. کنتاکتور در واقع برای کاربردهایی با آمپر بالا مورد استفاده قرار می گیرد. این قطعه نوعی کلید مغناطیسی کنترل شونده است که در فرایندهای مختلفی اعم از کلید زنی یک مدار قدرت، کنترل و… مورد استفاده قرار می گیرد.

بسته به مدل کنتاکتور و ساختار و قدرت آن، عملکردهای متعددی برای این قطعه وجود دارد. کنترل از راه دور، کنترل از چند محل، افزایش سرعت عملکرد بدون آسیب، جلوگیری از هر گونه اتصالی و یا خطرات وصل شدن ناگهانی، امکان طراحی تخصصی با توجه به نیاز مصرف کننده، امنیت بالا، کاهش مصرف انرژی و افزایش بازدهی در طول مصرف، تنها بخشی از کاربردها و مزایای کنتاکتور در کولر گازی و اسپلیت به شمار می روند.

تعمیرگاه مجاز کولر گازی

تعمیر کولر گازی یک فرایند پیوسته و چند مرحله ای است که با هدف برطرف شدن مشکلات این محصول انجام می شود. فشار و حجم کاری که کولر های گازی تحمل میکنند در کنار عوامل محیطی مثل آلودگی و … ، آنها را مستعد آسیب پذیری هایی کرده که نیاز به بررسی و تعمیر تخصصی دارند. اگر با مشکلاتی مثل گرم شدن باد دستگاه، کاهش سرما، خنک نکردن محیط، صداهای ناهنجار از پنل داخلی یا خارجی، نشتی آب و گاز و روشن نشدن و مواردی از این دست در کولر گازی خود مواجه شدید، در اولین فرصت با یک تعمیرکار مجرب تماس بگیرید.

با عیب یابی و تشخیص درست منشأ ایرادهای دستگاه، می توان تمام مشکلات ذکر شده را برطرف و از تشدید آنها جلوگیری کرد. نمایندگی تعمیرات کولر گازی برای ترمیم مدل های مختلف این دستگاه از برندهای مختلف، در خدمت شما کاربران عزیز می باشد.

3.3/5 (3 امتیاز)

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩