آشنایی با قطعات دستگاه کپی

دستگاه های کپی فارغ از مدل، نوع، برند سازنده ی خود از اعضای مشخصی تشکیل شده اند. هر یک از این اجزا دارای ویژگی های ساختاری منحصر به فردی هستند که در همکاری با یکدیگر پروسه ی چاپ اسناد مورد نظر کاربر را به اتمام می رسانند. آشنایی با قطعات دستگاه کپی می تواند شما را در نگهداری از دستگاه کپی و شکل گیری چاپ باکیفیت یاری کند. اگر اطلاع چندانی از نحوه ی فعالیت دستگاه فتوکپی ندارید، این مقاله برای شماست.

لیست مهم ترین قطعات دستگاه کپی

دستگاه فتوکپی از قطعات ریز و درشت بسیاری تشکیل می شود. این مسئله می تواند به تکنولوژی ساخت چاپگر نیز وابسته باشد. دستگاه های فتوکپی جوهر افشان تفاوت هایی با چاپگرهای لیزری دارند. اما در مجموع قطعات اصلی یک دستگاه فتوکپی عبارتند از:

تعویض شیربرقی کولر گازی
  • مین برد دستگاه کپی

مین برد یکی از اصلی ترین قطعات دستگاه کپی است. این بخش از دستگاه های فتوکپی با نام Formater نیز معرفی می شود. مین برد فرمانده ی کلی دستگاه چاپگر است. کلیه ی پردازش های مرتبط با چاپ اسناد باید زیر نظر مین برد مورد بررسی قرار گیرند. بنابراین یک اختلال در مین برد باعث کنسل شدن فعالیت کلی چاپگر خواهد شد.

خرابی این قطعه به طور کامل خارج از عهده ی کاربران عادی بوده و باید زیر نظر کارشناسان مجرب مورد بررسی قرار گیرد. با استفاده از سرویس های تعمیر در محل نمایندگی تعمیرات دستگاه کپی می توانید طی مدت زمان کوتاهی از خرابی مین برد دستگاه های فتوکپی قدیمی و جدید رهایی بیابید.

  • برد پاور دستگاه فتوکپی

برد پاور یکی دیگر از اجزای دستگاه فتوکپی است که جایگاه ویژه ای در چاپ اسناد دارد. همان طور که از نام این قطعه پیداست، انتقال ولتاژ برق شهری به سایر قطعات دستگاه کپی وظیفه ی برد پاور می باشد. در واقع هر یک از اجزای تشکیل دهنده ی ماشین فتوکپی با ولتاژ خاصی کار می کند. برد پاور با تقسیم بندی ولتاژ دریافتی از منبع به ولتاژهای مورد نیاز هر قطعه در پیدایش کارایی اصلی آن ها نقش دارد.

در نتیجه تعمیر برد پاور باید به نحوی باشد که کوچک ترین خطایی در انتقال ولتاژ رخ ندهد. یک ولتاژ نادرست موجب اتصالی های درونی و سوختگی قطعات مختلف چاپگر می شود. با حضور در نمایندگی رسمی تعمیرات دستگاه کپی می توانید مطمئن باشید که بالاترین خدمات تخصصی را بدون خطای کاری دریافت خواهید کرد.

  • صفحه ی نمایشگر دستگاه کپی

صفحه نمایش از قطعات دستگاه کپی است که دارای انواع و اقسام مختلفی می باشد. این بخش از دستگاه کپی می تواند بسیار ساده و کوچک و یا بسیار پیشرفته و دیجیتالی باشد. در هر صورت انجام یک سری از فعالیت های ساده مانند تنظیم سایز کاغذ و یا پاک کردن صف دستورات چاپ با استفاده از نمایشگر انجام می شود. البته در مدل های قدیمی دستگاه های کپی که نمایشگری وجود ندارد، تنظیمات از طریق درایور موجود در کامپیوتر متصل به چاپگر انجام خواهد شد.

  • درام موجود در ماشین فتوکپی

درام نقش انتقال دهنده ی تونر یا جوهر مصرفی دستگاه کپی بر روی کاغذ را ایفا می کند. این قطعه از قطعات دستگاه کپی ساختار حساس و آسیب پذیری دارد که در اثر یک ضربه به طور کامل کارایی خود را از دست داده و پروسه ی چاپ اسناد مختلف را مختل می کند. البته از آنجا که درام دستگاه کپی به طور مستقیم با تونر سر و کار دارد، گاهی اوقات مشکل جوهر ریزی دستگاه چاپ و ذرات خشک شده ی تونر بر روی درام عامل اصلی خرابی آن است.

در چنین شرایطی یک سرویس دهی استاندارد و اصولی راه حل خرابی درام و افزایش کیفیت چاپ است. این وضعیت با چاپ لکه های اضافی و خطوط عمودی و افقی زائد نمایان می شود. اگر مرتبا با علامت های اضافی در برگه های چاپ شده رو به رو هستید، جهت دریافت سرویس های تعمیر در محل با نمایندگی تعمیرات دستگاه کپی تماس حاصل فرمایید.

  • کارتریج دستگاه فتوکپی

کارتریج یکی از ظریف ترین و در عین حال مهم ترین قطعات دستگاه کپی است. این بخش از ماشین فتوکپی در واقع محفظه ای برای نگهداری تونر مصرفی است. برای تعویض کارتریج حتما باید از تونر مرغوب و با کیفیتی استفاده کنید تا اختلالی در سیستم داخلی چاپگر ایجاد نشود. علاوه بر این گاهی امکان دارد کارتریج به درستی در جایگاه اصلی خود قرار نگیرد و با کد خطاهای مختلفی چون ارور عدم شناسایی کارتریج رو به رو شوید. گرد و غبار نیز عامل دیگری است که کارایی کارتریج را نابود می کند.

  • یونیت فیوزینگ ماشین فتوکپی

اگر برگه ی کاغذ تازه چاپ شده ی دستگاه فتوکپی را لمس کنید، حرارت آن را حس میکنید. این گرما ناشی از حرارتی است که یونیت فیوزینگ برای حک تونر بر روی برگه ی کاغذ اعمال می کند. بنابراین از کار افتادگی یونیت فیوزینگ نیز با کنسل شدن چاپ اسناد همراه می شود. مشکل خرابی فیوزینگ معمولا در اثر استهلاک اتفاق می افتد. به هر حال نمایندگی تعمیرات دستگاه کپی، این قطعه از قطعات دستگاه کپی را در بالاترین سطح کیفی امکان پذیر تعمیر می کند.

  • کاغذکش ماشین فتوکپی

کاغذکش یک عضو همیشگی در لیست قطعات دستگاه کپی است. فرقی نمی کند که دستگاه کپی شما از چه برندی است یا چه نوع قابلیت های سیستماتیکی دارد. کاغذکش در آن به طور حتم حضور دارد. این قطعه برای مکش کاغذ به داخل چاپگر و پس از آن خروج کاغذ از دستگاه فتوکپی جاسازی می شود.

گیر کردن کاغذ درون دستگاه چاپگر نشانه ای برای خرابی کاغذکش است. با سرویس دهی به موقع دستگاه کپی می توانید خرابی کاغذکش را به تاخیر بیاندازید. نمایندگی تعمیرات دستگاه کپی با ارائه ی گارانتی های مدت دارد انواع و اقسام چاپگرهای مختلف را سرویس دهی می کند. کافی است با واحد پشتیبانی تماس بگیرید و درخواست خود را ثبت کنید.

Rate this post

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩

تعمیر تلویزیون ال جی در محل
نمایندگی تعمیر تلویزیون ال جی در تمامی مناطق ایران
پست های اخیر