نگهداری کولر گازی در زمستان، بایدها و نبایدها

با نزدیک شدن به فصل سرما و کاهش تدریجی دمای هوا در بیشتر مناطق کشورمان، کم کم بساط کولر گازی ها جمع شده و سیستم های گرمایشی جای آنها را می گیرد. قبلا در مورد نحوه تعمیر و سرویس کولر گازی مفصلا صحبت کرده ایم. اما آیا با نکات نگهداری کولر گازی در زمستان آشنایی دارید؟

اصلا چرا باید در زمستان مراقب کولر گازی بود؟ چطور باید این کار را انجام داد؟ آیا باید کولر را  در زمستان باز و بسته بندی کرد؟ لازم است که دستگاه مدام چک شود؟ در ادامه مهم ترین نکات و بایدها و نبایدهای نگهداری کولر گازی و اسپلیت در فصل زمستان را بررسی می کنیم تا پاسخ این پرسش ها را پیدا کنید.

نگهداری کولر گازی در زمستان

نحوه نگهداری کولر گازی در زمستان

وقتی کولر گازی را در آغاز فصل سرما خاموش می کنیم، به این معنی است که چیزی حدود 6 ماه، بسته به آب و هوای منطقه زندگی مان، از آن استفاده نخواهیم کرد. این به بدان معناست که باید اقداماتی را انجام دهیم تا کولر در این مدت آسیب ندیده و مجددا قابل استفاده باشد. به هرحال کولر گازی یک دستگاه یک بار مصرف نیست و قرار است چند سال برای ما کار کند.

بهترین کار برای اطمینان از سالم ماندن کولر در طول مدتی که از آن استفاده نمی کنیم، سرویس کردن دستگاه است. یعنی قبل از جمع کردن دستگاه، بهتر است عملیات سرویس کولر گازی را انجام دهید. برای این منظور، لازم است که قطعات زیر با دقت تمیز شوند:

  • پره های فن

پره های فن بیشترین تماس را با هوای بیرون دارند و به همین دلیل هم بیشتر در معرض آلودگی قرار دارند. بنابراین برای نگهداری کولر گازی در زمستان، بهتر است قبل از جمع کردن آن پره های فن را تمیز کنید.

  • فیلترها

فیلترهای کولر گازی قطعات بسیار مهمی هستند که اگر آلوده بمانند، کیفیت کار دستگاه را بسیار کاهش می دهند. در حالت عادی و در فصول گرم سال باید حداقل ماهی یکبار فیلترها را تمیز کرده و شستشو دهید. اما در زمستان نیازی به این کار نیست. کافی است قبل از جمع  کردن دستگاه، فیلترها را برای بار آخر تمیز کرده و سپس کولر گازی را جمع کنید. منظور ما از جمع کردن کولر این نیست که پنل را باز کنید، این اصطلاح به معنی عدم استفاده از کولر برای مدتی چند ماهه  است.

  • کویل ها

سومین قطعه مهم در راهنمای نگهداری از کولر گازی در فصل زمستان، کویل ها هستند. کویل ها از جنس آلومینیوم هستند در پنل خارجی یا کندانسور قرار دارند. کوچک ترین فشار یا ضربه موجب آسیب دیدگی این پره های ظریف و حساس شده و عملیات خنک سازی کولر را مختل می سازد. تمیز کردن کویل ها در زمستان باعث می شود که این قطعات در تابستان و هنگام استفاده مجدد از کولر گازی، تمیز بوده و عملکرد مناسب تری داشته باشند.

  • بررسی کانال ها و دریچه های مسدود شده

بعد از این که تابستان تمام شد و دیگری نیازی به استفاده از کولر گازی نداشتید، بهتر است تمامی کانال ها و دریچه ها را بررسی کرده و مطمئن شوید که مسدود نیستند. تجمع آب در کولر و ریزش آب از پنل داخلی، یکی از پیامدهای انسداد لوله ها است که باعث آسیب دیدگی قطعات داخلی دستگاه می شود. تصور کنید 6 ماه رطوبت در پنل های کولر گازی وجود داشته باشد!  بدون شک هنگام استفاده مجدد از کولر با یک فاجعه مواجه می شوید. بنابراین ضروری است که برای نگهداری کولر گازی در زمستان، حتما تمام دریچه ها، کانال ها و لوله ها را بررسی کرده و هرگونه انسداد و گرفتگی احتمالی را برطرف کنید.

  • درزگیری فضای بین کولر گازی و پنجره

این نکته برای نگهداری از کولر گازی پنجره ای در فصل زمستان کاربرد دارد. اگر از این مدل استفاده می کنید، درز بین کولر و پنجره را به خوبی بررسی کنید و اگر دارای فضای خالی است، آن را به وسیله اسفنج و درزگیر بپوشانید.

  • بستن کولر

آخرین مرحله نگهداری کولر گازی در زمستان، بستن و پوشاندن پنل های بیرونی و داخلی است. هیچ گونه رطوبت یا هوای اضافه نباید به قطعات داخلی کولر برسد. بنابراین ضروری است که با پلاستیک های ضخیم و یا پارچه های برزنتی ضد آب،  تمام سطح کندانسور را بپوشانید تا در صورت بارش باران و برف، رطوبت به داخل آن نفوذ پیدا نکند. بسیاری از افراد پنل داخلی را نمی پوشانند. اما با توجه به این که کولر مدتی خاموش است، بهتر است برای جلوگیری از ورود گرد و خاک و چربی به داخل آن، پنل داخلی را هم به خوبی بپوشانید.

تعمیر کولر گازی خودت رو به ما بسپار !

بستن کولر
  • فضای اطراف کولر گازی را تمیز کنید

با پاک کردن زباله‌هایی که روی دستگاه می‌ریزند، به تعمیر و نگهداری کولر گازی در پاییز و زمستان ادامه دهید. علاوه بر این، آب، برف و یخ را که روی پوشش تهویه مطبوع انباشته شده‌اند را بردارید تا وزن غیرضروری را از بین ببرید.

چرا باید از کولر گازی در زمستان نگهداری کرد؟

برمیگردیم به یکی از سوالاتی که در اول مطلب مطرح شد. چرا باید از کولر گازی در زمستان نگهداری کرد؟ علت اصلی این مسئله آن است که کولر برای چند ماه هیچ عملکردی نخواهد داشت. در تابستان که کولر روشن است، عملکرد قطعات مختلف آن مدام در معرض بررسی است. اگر قطعه ای آسیب ببیند، مشکلاتی همچون خنک نکردن، کاهش سرما و … ایجاد شده و از این طریق می توان متوجه ایراد دستگاه شده و آن را برطرف کرد. همچنین کولر گازی در تابستان مرتبا سرویس شده و اجزایی مثل کویل ها و فیلترها تمیز می شوند.

این کار در زمستان انجام نمی شود و احتمال خرابی یا آلودگی قطعات وجود دارد. از طرفی پنل خارجی در فصل زمستان، در معرض بارندگی و … قرار دارد که می توانند بسیار آسیب زننده باشند. اما با نگهداری کولر گازی در زمستان و رعایت چند نکته ساده، می توان اطمینان داشت که کولر هنگام استفاده مجدد کاملا سالم بوده و هیچ آسیب دیدگی ندارد. با مراجعه به بخش مقالات وب سایت نمایندگی تعمیرات کولر گازی، از آخرین مطالب مربوط به اسپلیت و کولر گازی و نحوه عیب یابی و تعمیرات آنها مطلع می شوید.

3.7/5 (4 امتیاز)

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩

تعمیر تلویزیون ال جی در محل
نمایندگی تعمیر تلویزیون ال جی در تمامی مناطق ایران
پست های اخیر