اورلود کولر گازی

همان طور که می دانید کولر گازی از اجزا و قطعات مختلفی تشکیل شده است که براثر عملکرد هماهنگ آنها فرایند خنک سازی انجام می شود. چنانچه هریک از این قطعات ایرادی پیدا کرده و موجب مختل شدن روند کاری سایر قطعات شوند، عملکرد کولر با مشکلات جدی مواجه می شود. اورلود یکی از این قطعات است که وقتی سيم پيچ کمپرسور بیش از حد داغ می شود، مسير جريان اصلي را قطع می کند. در واقع می توان گفت که اورلود کولر گازی نوعی کلید حرارتی است.

اورلود یا OLP مخفف کلمه overload Protector به معنای محافظ اضافه‌ بار است که در لوازم الکترونیکی و برقی برای جلوگیری از آسیب به آن‌ها و سوختن و خطرات احتمالی تعبیه شده است. احتمالا عبارت اورلود شدن یا اورلود کردن را از زبان تعمیرکاران کولرگازی شنیده اید. در ادامه می خواهیم ضمن بررسی دلایل اورلود کولر گازی و حالت های مختلف آن، شما را با راه حل های این مشکل آشنا کنیم.

اورلود کولر گازی

انواع اورلود کولر گازی

به طور کلی دو نوع اورلود وجود دارد که متناسب با نوع عملکرد و کاربرد آنها در دستگاه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. اورلود حرارتی هنگام افزایش دمای کولر وارد عمل شده و با قطع جریان برق کمپرسور، آن را خاموش می کند. پس از خنک شدن کولر، اورلود مجدد اجازه عبور جریان را صادر می کند. نحوه بسته شدن اورلود حرارتی در سیستم به صورت موازی ( سری ) است. اورلود مغناطیسی یا بوبینی هم در برخی از مدل های کولر گازی وجود دارد. همچنین اورلود کولر گازی در دستگاه های قدیمی از نوع اکسترنال یا بیرونی است و به صورت سری روی سیم com مشترک بسته می شود. اما کولرهای جدید مجهز به اورلود داخلی یا اینترنال است و داخل کمپرسور جای ‌داده شده است.

دلایل اورلود کولر گازی

هر چند اورلود کولر گازی همیشه هم بد نیست و می تواند از سوختن موتور و سایر آسیب ها جلوگیری کند، اما این مساله می تواند خطرساز هم باشد. دلایل مختلفی برای اورلود در کولرهای گازی وجود دارد. عواملی همچون زیاد بودن گاز تزریق شده به دستگاه، افزایش فشار کمپرسور، آلودگی کندانسور، ولتاژ پایین یا وجود نوسان در برق ورودی به کولر گازی، خرابی کمپرسور، خرابی خازن ها، ایراد در سیم پیچی کولر و انسداد لوله مویین هم می توانند منجر به اورلود کردن کولر گازی یا اسپلیت شوند.

اورلود در این شرایط اتفاق خطرناکی است که تداوم آن می تواند منجر به بروز مشکلات جدی در کولر و حتی از کار افتادن دستگاه شود. لذا توصیه می کنیم به محض دیدن علائم اورلود در کولر گازی تان اقدام به ترمیم آن کنید. کارشناسان تعمیر کولر گازی مرکز سخت افزار ایران برای ترمیم دستگاه و رفع مشکل اورلود در خدمت کاربران محترم هستند.

رفع مشکل اورلود کولر گازی

اگر در تست های اولیه مشخص شد که کولر یا اسپلیت دچار وضعیت اورلود شده است، باید هرچه زودتر برایرفع این مشکل کاری انجام دهید. در این شرایط باید اول دلایل اورلود شناسایی شوند و سپس این دلایل به صورت تخصصی برطرف گردند. چنانچه ایراد از کمپرسور یا موتور باشد، تعمیر کمپرسور کولر گازی در اولویت قرار می گیرد. اگر کندانسور معیوب باشد، ترمیم و بعضا تعویض این بخش می تواند مساله را برطرف کند.

بهتر است برای جلوگیری از تاثیرات سوء نوسان برق، از محافظی مطمئن و با کیفیت برای روشن کردن کولر گازی تان استفاده کنید. در مجموع با توجه به حساسیت قطعات کولر گازی توصیه می کنیم برای رفع مشکلی همچون اورلود، از تعمیرکاران مجرب این حوزه کمک بگیرید. تیم تعمیرات کولر گازی در محل ضمن بررسی دستگاه و شناسایی دلایل اورلود کولر گازی ، این مشکل را به نحو احسن برطرف می کنند.

نحوه تشخیص اورلود کولر گازی

برای تشخیص حالت اورلود در کولر گازی می توانید به دو روش عمل کنید. راحت ترین کار این است که بدنه کمپرسور را بررسی کنید. اگر بدنه این قطعه حرارت بالایی داشت، به احتمال زیاد کمپرسور اورلود کرده است. علاوه بر این، با تست پایه های کمپرسور کولر گازی هم می توان اورلود را تشخیص داد. البته این کار باید با اهم متر انجام شود و کاربران عادی قادر به انجام آن نیستند.

در چنین حالتی اگر پایه c  به الباقی پایه ها راه نداد، نشانه ی اورلود کولر گازی و یا خرابی قطعه می باشد. برای آشنایی با مشکلات ناشی از اورولد کولر گازی پیشنهاد می دهیم مطلب چرا کولر گازی باد گرم می دهد؟ را در سایر بخش های سایت مطالعه کنید.

مرکز تعمیرات کولر گازی

تعمیر کولر گازی فرایندی پیوسته و مشخص است که با هدف برطرف شدن مشکلات این محصول انجام می شود. فشار و حجم کاری که کولر های گازی تحمل می کنند در کنار عوامل محیطی همچون آلودگی و … ، آنها را مستعد آسیب پذیری هایی کرده که نیاز به بررسی و تعمیر تخصصی دارند. اگر با مشکلاتی مثل گرم شدن باد دستگاه، کاهش سرما، خنک نکردن محیط، صداهای ناهنجار از پنل داخلی یا خارجی، نشتی آب و گاز و روشن نشدن کولر و مواردی از این دست در کولر گازی خود مواجه شدید باید در اولین فرصت با یک تعمیرکار مجرب تماس بگیرید.

اگرچه هریک از این معایب تاثیرات بسیاری بر کارکرد کلی کولر و عمر کاری آن می گذارند، اما با عیب یابی و تشخیص درست، می توان کلیه مشکلات ذکر شده را برطرف کرده و از تشدید آنها ممانعت به عمل آورد. نمایندگی تعمیرات کولر گازی برای ترمیم مدل های مختلف این دستگاه ، در خدمت شما عزیزان است.

5/5 (2 امتیاز)

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩

تعمیر تلویزیون ال جی در محل
نمایندگی تعمیر تلویزیون ال جی در تمامی مناطق ایران
پست های اخیر