اگر به تازگی اسپلیت خریده اید و نیاز به نصب و راه اندازی آن دارید، این مطلب برای شما مفید خواهد بود. احتمالا هزینه زیادی بابت خرید این دستگاه صرف کرده اید و اصلا دوست ندارید عملکرد آن ایرادی داشته باشد. بنابراین ضروری است که نصب اسپلیت تان را به افرادی محول کنید که در این حوزه تجربه بالایی دارند. اگر نصاب مهارت کافی نداشته باشد و مراحل را به درستی انجام ندهد، احتمال خرابی دستگاه وجود خواهد داشت. ما نکات مهم نصب کولر اسپلیت را با شما به اشتراک می گذاریم تا این عملیات را به شکل درست و بی نقص انجام دهید.

البته توصیه اکید می کنیم که برای نصب این دستگاه از تکنسین های حرفه ای کمک بگیرید. شما به عنوان یک کاربر عادی، مهارت و دانش فنی لازم برای نصب اسپلیت را ندارید و ممکن است با یک اشتباه ناخواسته موجب خرابی دستگاه شوید. نمایندگی تعمیرات اسپلیت در مرکز سخت افزار ایران جزء معتبر ترین مراکزی است که خدمات مربوط به نصب کولر گازی را به متقاضیان ارائه می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص ادامه مطلب را دنبال کنید.

نحوه نصب اسپلیت

فرایند نصب اسپیلت به ترتیب زیر انجام می شود:

نصب پنل داخلی اسپلیت

همانطور که می دانید اسپلیت ها دو تکه هستند. یعنی از یک پنل داخلی و یک پنل خارجی تشکیل شده اند که هر دوی آنها نیاز به نصب و ایمن سازی دارند. اولین مرحله نصب اسپلیت مربوط به نصب پنل داخلی است. برای این منظور اول پایه ها روی دیوار نصب می شوند. پایه ها باید به حدی محکم باشند که از پس وزن پنل بر آمده و آن را به خوبی نگه دارند. تیم تعمیرات اسپلیت در محل برای این کار از تراز استفاده می کنند.

همکاران ما پس از ایمن سازی محل نصب و پایه ها، لوله ها را نصب می کنند. امروزه بیشتر از لوله کشی توکار اسپلیت در ساختمان ها استفاده می شود. توجه داشته باشید فاصله لوله ها با دیوار و نیز شیب آنها باید به درستی رعایت شود تا گردش آب به درستی انجام شود. نکته دیر این که محل نصب اسپیلت تان را جوری انتخاب کنید که از منابع حرارتی همچون بخاری و پکیج و … دور باشد.

بررسی اتصالات

دومین مرحله اصلی ، بررسی اتصالات دستگاه است. تکنسین پس از برداشتن واحد و کاور (پوشش) کولر، تمامی اتصالات الکتریکی آن را مورد بررسی قرار می دهد. کابل های برق باید به درستی به پایانه های پیچ وصل باشند و هیچ ایراد یا نقصی در آنها وجود نداشته باشد. همچنین باید کابل های مورد استفاده، با نمودار برق دستگاه تطابق کامل داشته باشند. در غیر این صورت، ممکن است انتقال جریان برق به درستی انجام نشده و مشکلاتی برای بردها یا سایر بخش ها ایجاد گردد.

وصل کردن لوله ها

پس از بررسی اتصالات و اطمینان از درست بودن آنها نوبت به وصل کردن لوله های اسپلیت می رسد. کارشناسان تعمیر کولر گازی معتقدند که بهتر است لوله ‌کشی از واحد داخلی به سمت سوراخ حفر شده در دیوار انجام گردد. نکته دیگر این که بهتر است خمیدگی در لوله ها وجود نداشته باشد تا اسپلیت شما عملکرد بهتری داشته باشد.

نصب پنل بیرونی

پس از طی مراحل ذکر شده، باید پنل بیرونی را نصب کنید. کارشناسان نصب اسپلیت توصیه می کنند که محل قرارگیری پنل بیرونی این دستگاه دور از تابش مستقیم نور آفتاب باشد. همچنین بهتر است هوای کافی در آن وجود داشته باشد تا کمپرسور اسپلیت بهتر کار کند. سعی کنید جایی که برای قرارگیری پنل بیرونی اسپلیت تان انتخاب می کنید، عاری از گرد و خاک باشد. پایه های کندانسور یا پنل بیرونی هم باید به شکل اصولی و محکم نصب شوند تا ایرادی در کار این قطعه به وجود نیاید.

شارژ گاز اسپلیت

آخرین مرحله در فرایند راه اندازی کولر ، شارژ گاز این دستگاه است. اسپلیت ها و کولرگازی های نو و آکبند فاقد گاز بوده و نیاز به تزریق گاز فرئون دارند. بیشتر مدل های اسپلیت و کولر گازی با گاز R22-R410A-R407A  تغذیه می شوند. روش شارژ اسپلیت با توجه نوع از مصرفی، ظرفیت دستگاه و … متفاوت است. شارژ گاز وزنی با استفاده از ترازو و شارژ به وسیله گیج مانوفیلد و نیز شارژ به وسیله آمپرمتر رایج ترین روش های شارژ اسپلیت هستند. پس از خاموش کردن دستگاه و وصل کردن مخزن گاز به آن، فرایند شارژ انجام می گردد. به این ترتیب می توانید با خیال راحت از اسپلیت تان استفاده کنید.

هزینه نصب اسپلیت چقدر است؟

هزینه نصب اسپلیت از جمله دغدغه هایی است که کاربران این دستگاه دارند. خوشبختانه فرایند نصب و راه اندازی کولر گازی و اسپلیت هزینه بالایی ندارد. آنچه اهمیت دارد این است که این فرایند توسط کارشناسان مجرب انجام شود. تنها در این صورت می توانید شاهد کار دستگاه خود به نحو احسن و بدون هیچ نقص و ایرادی باشید. پس از اعزام تیم کارشناسی تعمیرات اسپلیت به محل مورد نظر شما و بررسی شرایط موجود، هزینه نصب به شکل تقریبی براورد خواهد شد. سپس در صورت رضایت شما، فرایند نصب انجام می گردد. گفتنی است هزینه اعلام شده تقریبی است و با توجه به متریال مصرفی و حجم کار انجام شده، ممکن است تغییراتی در آن ایجاد شود.

5/5 (1 امتیاز)

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩