یخ زدن کولر گازی در فصل زمستان؛ دلایل و راه حل ها

زمستان که از راه می رسد، بیشتر افراد کولر گازی ها را خاموش کرده و برای گرم کردن محل کار یا زندگی خود، از پکیج استفاده می کنند. برخی هم فاز گرمایشی کولر گازی یا اسپلیت را فعال کرده و از آن برای گرم کردن محل مورد نظرشان کمک می گیرند. اما یکی از مشکلات این کاربران، یخ زدن کولر گازی در زمستان است. اگر شما هم چنین مشکلی دارید، پیشنهاد می دهیم ادامه مطلب را دنبال کنید. در این مقاله، دلایل یخ زدن کولرگازی در زمستان و راهکارهای این مشکل را از زبان تکنسین های تعمیرات اسپلیت و کولر گازی می خوانید.

یخ زدن کولر گازی در فصل زمستان

دلایل یخ زدن کولر گازی در زمستان

اولین و مهم ترین دلیل یخ زدن کولر و اسپیلت در زمستان، خرابی اواپراتور است. یعنی تعمیرکار اول این قطعه را بررسی می کند. همچنین باید بدانید که گاز مبرد (خنک کننده) R22 دارای خواص فیزیکی متفاوت در سطوح مختلف فشار است. تغییر فشار در سیستم، می تواند باعث عملکرد متفاوت R22 شود که به دنبال آن ممکن است کولر گازی یخ بزند.

همچنین جریان هوای ضعیف در اواپراتور هم می تواند منجر به یخ زدن کولر گازی در زمستان شود. حتی آلودگی فیلترها هم در به وجود آمدن این مشکل تاثیرگذار هستند. خرابی فن دمنده هم مشکل دیگری است که بعضا باعث یخ زدن کندانسور کولر در زمستان می شود.

رفع مشکل یخ زدن کولرگازی در فصل زمستان

  • تعمیر اواپراتور

همانطور که در بخش های قبلی ذکر کردیم، خرابی اواپراتور یا درست کار نکردن این قطعه، مشکلاتی را در روند کاری کندانسور ایجاد می کند. بنابراین با عیب یابی و تعمیر اواپراتور، می توان مشکل یخ زدن کولرگازی در زمستان را تا حد زیادی برطرف کرد. البته این کار باید توسط تعمیرکار مجرب انجام شود و کاربران به هیچ عنوان قادر به ترمیم اواپراتور نیستند.

  • استفاده از گاز با کیفیت و مرغوب

یکی از دلایل یخ زدن کولرگازی و اسپلیت در زمستان، کیفیت پایین گاز مبرد است. اگر گاز خنک کننده کیفیت لازم را نداشته باشد، چگالی آن استاندارد نخواهد بود. در نتیجه گردش گاز و تبخیر و میعان آن در اواپراتور به صورت درست انجام نشده و مشکلاتی را به وجود می آورد. یکی از این مشکلات، یخ زدن کندانسور است که دردسرهای زیادی را برای شما ایجاد می کند. بنابراین توصیه اکید می کنیم که هنگام شارژ گاز کولر گازی، تنها از گازهای مرغوب و با کیفیت استفاده کنید تا شاهد بروز چنین مشکلاتی نباشید.

آموزش نگهداری کولر گازی در زمستان در این مقاله !

  • تمیز کردن فیلترها و کویل ها

در مطالب مربوط به سرویس کولر گازی، عنوان کرده بودیم که یکی از مراحل مهم سرویس این دستگاه، پاکسازی و شستشوی کویل ها و فیلترهاست. آلودگی این بخش ها به راحتی عملکرد کولر را مختل کرده و حتی باعث یخ زدن کولر گازی در زمستان می شوند. این درحالی است که سرویس به موقع و شستن کویل ها و فیلترها، به راحتی مشکل را برطرف می کند.

  • تعمیر و تعویض فن

در نهایت اگر مشکل یخ زدن کندانسور کولر گازی در فصل زمستان همچنان ادامه داشت و تکرار شد، باید فن دستگاه را ترمیم و یا تعویض نمایید. تیم تعمیرات کولر گازی در محل پس از تشخیص آسیب دیدگی فن، آن را ترمیم می کنند. در صورت نیاز، فن یا اجزای آن با نمونه های جدید و اورجینال تعویض می شوند تا مشکل برطرف گردد.

وقتی کولر گازی یخ می زند چه کنیم؟

در صورت یخ زدن کولر گازی در زمستان، قبل از هرکاری باید دستگاه را خاموش کرده و از برق بکشید. مادامی که کولر یا اسپلیت سعی در خنک کردن محیط داشته باشد، یخ زدن کندانسور هم ادامه خواهد داشت. در این شرایط می توانید ترموستات را در حالت گرمایشی تنظیم کنید تا ذوب شدن یخ با سرعت بیشتری انجام شود. 

کار دیگری که هنگام یخ زدن کندانسور باید انجام دهید، بررسی سطوح آب است؛ مطمئن شوید که سطوح آب را در دستگاه مشاهده می کنید. اگر لوله تخلیه درون کویل تبخیرکننده پُر شود، ممکن است آب و رطوبت به کولر و قطعات آن آسیب برساند. توصیه ما این است که هرچه سریع تر با یک تعمیرگاه مجاز کولر گازی تماس بگیرید تا تکنسین ها ضمن مراجعه به آدرس شما، کولر را بررسی و عیب یابی کنند.

Rate this post

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩