علت کار نکردن موتور کولر گازی چیست؟

کار نکردن موتور کولر گازی دلایل مختلفی دارد که در ادامه آنها را معرفی می کنیم. این قطعه که با عنوان کمپرسور هم شناخته می شود، به نوعی با تمام اجزای کولر در ارتباط است. به همین دلیل اگر موتور از کار بیفتد، بسیاری از قطعات دیگر کولر گازی هم از کار می افتند و یا عملکرد درستی ندارند. کمپرسور، گاز مبرد را در کندانسور و ما بین اوپراتور به گردش در می آورد. در واقع این قطعه، حجم گاز را کاهش داده و فشار آن را بالا می برد. اگر موتور کار نکند، عملیات خنک سازی انجام نشده و مشکلاتی در کار دستگاه ایجاد می شود. در ادامه ضمن بررسی دلایل کار نکردن موتور کولرگازی، راهکارهایی را برای رفع این مشکل به شما معرفی می کنیم.

در صورت از کار افتادن موتور کولر گازی، برای عیب یابی و ترمیم تخصصی این قطعه با امدادکار تماس بگیرید. تیم تعمیرات کولر گازی در محل، به آدرس شما آمده و تخصصی ترین اقدامات را برای رفع مشکل انجام می دهند.

علت کار نکردن موتور کولر گازی چیست؟

دلایل کار نکردن موتور کولر گازی

کمپرسور کولر گازی به دلایل مختلف از کار می افتد. در این حالت، باید تمام قطعات و اجزای موتور تست شوند تا بخش آسیب دیده شناسایی شده و ترمیم گردد. عواملی مانند :

  • قطع شدن سیم و مدارها
  • اورلود کولر
  • خرابی یا سوختن برد الکتریکی
  • خرابی رله فرمان
  • سوختن خازن راه انداز و معیوب شدن سنسور رزیستور

موجب کار نکردن موتور کولرگازی می شوند. در ادامه، هریک از این عوامل را بیشتر بررسی کرده و راه حل مناسب هریک را به شما آموزش می دهیم.

شاید این مطلب برای شما مفید باشد : برترین برندهای کولرگازی جهان

خرابی برخی قطعات کمپرسور

یکی از دلایل اصلی کار نکردن موتور کولر گازی، خرابی اجزای داخلی آن و یا قطع شدن سیم ها و فیش ها و مدارهاست. سیم های کمپرسور، جریان برق را انتقال می دهند و به همین دلیل اگر قطع شوند، موتور از کار می افتد.

سرویس کردن کولر گازی به صورت دوره ای و منظم، به شما این امکان را می دهد که در صورت پوسیدگی سیم ها، آنها را به موقع تعویض کرده و از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری نمایید. همچنین اگر فیش های داخل موتور بشکنند یا شل شوند، اتصالات موتور قطع می شوند. در نتیجه، این قطعه از کار خواهد افتاد.

اورلود کمپرسور کولر گازی

اورلود، یکی از قطعات داخلی کمپرسور است که برای حفاظت از موتور در آن نصب شده است. اگر یونیت خارجی کولر مشکلی داشته و جریان غیر استاندارد وارد دستگاه شود، کمپرسور داغ می شود. در این شرایط، اورلود برای نگهداری از موتور، اتصال را قطع می کند تا این قطعه سرد شده و دمای آن به حد تعادل برسد. بنابراین اورلود هم ممکن است باعث کار نکردن موتور کولر گازی شود.

خرابی برد الکترونیکی کمپرسور

گاهی موتور کولر گازی کار نمی کند، چون برد الکترونیکی آن دچار ایراد شده است. برد، ولتاژ کولر گازی را تامین می کند و اگر عملکرد درستی نداشته باشد، ولتاژ کافی به برد نمی رسد. در این صورت، شاهد کار نکردن موتور کولرگازی و روشن نشدن آن هستیم. مسئله مهم این که برد معمولا غیر قابل ترمیم است و حتما باید تعویض شود. البته عیب یابی و تعمیر یا تعویض برد کولر گازی باید توسط تکنسین های مجرب این حوزه و با استفاده از ابزار و تجهیزات مخصوص انجام شود.

سوختن سنسور رزیستور، یکی از دلایل کار نکردن موتور کولر گازی 

سنسور رزیستور، بیشتر با عنوان حسگر دمای محیط شناخته می شود. این قطعه، میزان دمای محیط روی کمپرسور را بررسی می کند و اگر ایراد داشته باشد، مانع از کار کردن موتور می شود. در بیشتر موارد این سنسور می سوزد و قابل ترمیم هم نیست. بنابراین در این مورد هم بهتر است از یک تعمیرکار ماهر کمک بگیرید.

خرابی رله فرمان

گاهی دلیل کار نکردن موتور کولر گازی، خرابی قطعه ای به نام رله فرمان است که ولتاژ اجزای کمپرسور را تامین می کند. تعمیرکاران برای بررسی و تست رله فرمان از مولتی متر استفاده می کنند. پس از اثبات خرابی این قطعه، رله فرمان با نمونه جدید تعویض می شود تا مشکل برطرف گردد.

این مقاله برای شما مفید است : از کجا بفهمیم کولرگازی گرمایش دارد؟

از کار افتادن خازن راه ‌انداز

گاهی کار نکردن موتور کولر گازی، ناشی از خرابی و از کار افتادن خازن راه انداز است. خازن راه انداز، عامل استارت خوردن موتور و شروع به کار این قطعه است. برای تست وصل بودن یا نبودن این قطعه باید از مولتی متر استفاده کرد.

Rate this post

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تعمیر تلویزیون ال جی در محل
نمایندگی تعمیر تلویزیون ال جی در تمامی مناطق ایران
پست های اخیر