تعمیر سنسور کولر گازی

تعمیر سنسور کولر گازی یک نمونه دیگر از خدمات واحد تعمیرات کولر گازی است. سنسور یا ترمیستور یکی از قطعاتی است که در سیستم کولرگازی نقش مهمی ایفا می کند. در حقیقت برد به کمک سنسور یا ترمیستور از دمای هوای محیط یا لوله‌ها مطلع می شود و بر اساس اطلاعاتی که از این طریق به دست می آورد، به سایر قسمت های کولر گازی فرمان های لازم را می دهد. تعمیر سنسور کولر گازی یکی از سرویس های تعمیراتی بسیار مهم و ضروری است، زیرا کل کارکرد کولر گازی تحت تاثیر سلامت این سنسور ها است.

تعمیر سنسور کولر گازی

سنسور کولر گازی چگونه کار می کند؟

مقاومت سنسور کولرگازی یا همان ترمیستورها با توجه به نوع ساختمان خود، همزمان با تغییر دما، تغییر می کند. این تغییرات برای برد ارسال‌ می شود و برد به ‌درستی از دمای محیط مطلع می شود و تصمیم‌ می گیرد که در این لحظه نسبت به دمای هوا چه فرمانی صادر کند. این ارتباط به‌ صورت دائم برقرار است. برد دائما ولتاژی را به ترمیستور می فرستد و ولتاژ برگشت آن را چک می‌کند و با توجه به مقاومت این قطعه با محاسبه ولتاژ برگشتی از میزان دقیق دمای هوا مطلع می‌شود. این وظایف سنگین به خوبی اهمیت تعمیر سنسور کولر گازی را روشن می کند.

انواع ترمیستور مورد استفاده کولر گازی

به طور کلی سنسور در کولر گازی از لحاظ مقاومت و کارکرد دو مدل دارد.

این مطلب مفید رو از دست نده : علت کار نکردن موتور کولر گازی چیست ؟

positive temperature coefficient = PTC

مقاومت این سونسور ها با گرم شدن زیاد و با سرد شدن کم می‌شود. نام دیگر آن سنسور لوله یا سنسور فلزی است. سنسور PTC برای سنس کردن دمای لوله به‌ کار می رود و بیشتر در فصل زمستان در مدار قرار می‌گیرد.

NEGATIVE THERMALCOEFFICIENT = NTC

مقاومت این سنسور ها با گرم شدن کم و با سرد شدن زیاد می‌شود. نام دیگر آن سنسور اتاقی یا محیطی است. چرا از کولر گازی آب چکه میکند ؟

نحوه تست سنسور کولر گازی

وقتی خرابی و ایراد سنسور کولر گازی محرز شود، لازم است قبل از هر اقدامی برای تعمیر سنسور کولر گازی آن را تست کنیم. در ادامه روش تست سنسور کولر گازی را برای شما شرح می دهیم. برای تست سنسور ها باید آنها را از برد جدا کرده و مقاومت آنها را به وسیله اهم متر اندازه گیری کنید. 

توجه کنید که هر برندی با توجه به برد دستگاه خود یک سنسور با اهم مشخص نسبت به دمای محیط دارد. هر کدام از دستگاه ها جدول سنسور دمایی مشخص به خود را دارند. این جدول در دفترچه راهنمای کولر وجود دارد.

البته دو راه دیگر برای تست این سنسورها وجود دارد که هرچند زیاد علمی و درست نیستند، ولی تا حدودی قابل استناد هستند. یکی اینکه به طور کلی در نظر داشته باشیم که بیشتر سنسورهای اتاقی یا NTC در دمای ۲۵ درجه سانتی‌گراد، مقاومتی معادل ۱۰KOHM دارند و سنسورهای لوله‌ ای یا PTC در همین دما مقاومتی برابر با ۲۰۰KOHM دارند و دیگر اینکه اهم متر را به سنسور مورد نظر وصل کنیم. سپس سنسور را گرم و سرد کنیم. به این ترتیب باید در مقاومت نشان داده‌ شده در صفحه اهم متر تغییراتی را مشاهده کنیم. برای تست کمپرسور اسپلیت این مطلب را بخوانید.

نمایندگی کولر گازی

نمایندگی کولر گازی با همکاری مرکز سخت افزار ایران راه اندازی شده است. این نمایندگی به شکل اصولی و برنامه ریزی شده در حوزه فروش، پس از فروش و تعمیرات کولرگازی خدمات ارائه می دهد.  کاربران تهرانی و شهرستانی می توانند با اطمینان کامل از این خدمات و تسهیلات استفاده کنند. 

تمام خدمات و تسهیلات نمایندگی کولر گازی همراه با ضمانت نامه های معتبر و کتبی است. نمایندگی مرکزی کولر گازی دارای شعب متعدد در تهران و استان البرز است. با مراجعه به صفحه” تماس با ما ” اطلاعات لازم برای برقراری ارتباط با این نمایندگی را به دست خواهید آورد.

5/5 (1 امتیاز)

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩