سیم کشی کولر گازی

سیم کشی کولر گازی یکی از مراحل مهم هنگام نصب کولر گازی است. این مرحله بسیار مهم است، زیرا سیم کشی غلط باعث آسیب شدید به کولرگازی می شود. سیم کشی نادرست و اتصالات نامناسب سیم ها شوک الکتریکی و آتش سوزی ایجاد می کنند. پس اگر تجربه و مهارتی در این زمینه ندارید، هرگز خودسرانه برای انجام آن وارد عمل نشوید؛ زیرا علاوه بر احتمال آسیب رساندن به کولر گازی ممکن است به خود و یا اطرافیانتان نیز آسیب برسانید. یک بار دیگر تاکید می کنیم که سیم کشی کولر گازی باید با رعایت اصول انجام شود.

سیم کشی کولر گازی

نکات مهم سیم کشی کولر گازی

پیش از شروع فرایند سیم کشی کولر گازی، باید نکاتی را در این رابطه مد نظر داشته باشید. یکی از مهم ترین نکات در مورد سیم کشی و کابل کشی کولر گازی، این است که به هیچ عنوان از سیمهای تکه تکه و چسب خورده استفاده نکنید. بسیاری از افراد، سیمهای آسیب دیده را می چسبانند و مجددا از آنها استفاده می کنند. 

باید بدانید ممکن است بخش هایی که با نوار چسب به هم وصل می شوند، در اثر گرمای شدید اتصالی پیدا کرده و آتش بگیرند. نکته دیگر این که بهتر است سیم ها را مستقیما از جعبه فیوز تا کولر گازی بکشید. به این ترتیب امنیت کار افزایش یافته و احتمال خطر کاهش پیدا می کند.

این مطلب مفید رو از دست نده : علت کار نکردن موتور کولر گازی چیست ؟

برای سیم کشی کولر گازی به چه چیزهایی نیاز داریم؟

برای سیم کشی کولر گازی باید مسیر کابل به درستی طی شود؛ در غیر این صورت در پنل و مدار دستگاه مشکلات مختلفی ایحاد می شوند که هر کدام به دستگاه فشار مضاعفی وارد می کنند و عمر دستگاه را کم می کنند. تعمیرکار در هنگام نصب کولر گازی باید با روش صحیح سیم کشی برق کولرگازی آشنا باشد تا بتواند این مسیر را به درستی اجرا کند.

ابتدا باید ابزاری نظیر سیم لخت کن، وارنیش، وایر شو، نوار چسب و سر سیم زن را تهیه کنید. به کمک این ابزار است که می توانید سیم کشی کولر گازی را انجام بدهید. در مرحله اول سیم کشی باید عایق اولیه کابل ها با استفاده از سیم لخت کن جدا شود؛ سپس طول سیم های داخل کابل تنظیم شود تا اتصالی بی ایرادی برقرار شود. 

توجه کنید که در کابل اصلی سیم اول به عنوان بلندترین سیم به طول ۱۰۰ میلی متر در نظر گرفته می شود و سیم های بعدی به اندازه ۲۰ میلی متر کوتاه تر از سیم بالایی در نظر گرفته می شوند و به طور برعکس، در کابل دوم، سیم اول به عنوان کوتاه ترین سیم به طول ۴۰ میلی متر در نظر گرفته می شود و سیم های بعدی به اندازه ۲۰ میلی متر بلندتر از سیم بالایی در نظر گرفته می شود.

در ادامه فرایند سیم کشی کولر گازی، باید عایق هر یک از سیم ها را بدون آسیب رساندن به سیم،  به اندازه ۲۰میلی متر  به کمک سیم لخت کن جدا کنیم. وایرشو (wire show) و وارنیش را وارد سیم می کنیم. سپس سیم های لخت شده هر کابل را به اندازه ۱۵ میلی متر در هم می پیچیم. 

اکنون وایرشو را روی قسمت سیم های پیچیده شده می کشیم تا کامل روی سیم های لخت را بگیرد. دو انتهای وایرشو را با استفاده از سر سیم زن می فشاریم. حالا وارنیش را روی وایرشو می کشیم و اندکی با شعله حرارت می دهیم تا وارنیش سفت شود. نوار چسب را به صورت مجزا دور هر سیم و سپس دورتمام سیم ها می پیچیم.

محاسبه کابل مورد نیاز برای نصب کولر گازی

معمولا بر روی پلاک کولر های گازی مقدار ظرفیت سرمایشی و گرمایشی به وات نوشته شده است. اگر این مقدار را بر 3.5 تقسیم و  در ۱۲ ضرب کنیم، عددی به دست می آید که به آن BTU یا (British Therminul Unit)  گفته می شود. ممکن است این عدد را مستقیما روی پلاک کولر گازی نوشته باشند. 

بعد از اینکه مقدار BTU کولر گازی مشخص شد، آن را بر ۲۰۰۰ تقسیم می کنیم. عدد به دست آمده مقدار جریان مصرفی کولر گازی مورد نظر بر حسب آمپر است. با این حساب و کتاب در می یابیم که سیم برق مناسب برای کولر گازی سیم های شماره 2.5 یا شماره ۴ هستند.

توجه داشته باشید که برای سیم کشی کولر گازی از سیم های تکه تکه و چسب خورده استفاده نکنید، زیرا سیم ها در محل هایی که با نوار چسب به هم وصل می شوند، در اثر گرمای شدید ممکن است منجر به آتش سوزی شوند. پس سیم ها را مستقیما از جعبه فیوز تا کولر گازی بدون هیچ قطعی و به صورت مستقیم بکشید.

نمایندگی کولر گازی

نمایندگی کولر گازی با همکاری مرکز سخت افزار ایران در بخش فروش و تعمیرات خدمات بسیار متنوع و کاربردی به کاربران ارائه می دهد. صفر تا صد خدمات و سرویس های نمایندگی کولر گازی همراه با ضمانت نامه های معتبر و کتبی است. این نمایندگی در بخش فروش، پس از فروش و تعمیرات کولر گازی به صورت تخصصی و همه جانبه خدمات ارائه می دهد. 

سرویس های نمایندگی کولر گازی در بخش فروش و تعمیرات گستردگی بالایی دارد و شامل حال تمام مدل های کولر گازی در تمام برند ها می شود.  برای دریافت اطلاعات تماس از صفحه “تماس با ما” کمک بگیرید.

5/5 (1 امتیاز)

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩

تعمیر تلویزیون ال جی در محل
نمایندگی تعمیر تلویزیون ال جی در تمامی مناطق ایران
پست های اخیر