نصب و تعمیر سیستم های گرمایشی

نصب و تعمیر سیستم های گرمایشی خانه، مخصوصا با نزدیک شدن به فصل زمستان بسیار اهمیت پیدا می کند. چون این گرما، نه تنها راحتی و آسایش شما را حفظ می کند، بلکه از شما در برابر هوای سرد نیز محافظت می کند، مخصوصا اگر ساکن شهرهای سردسیر کشور باشید. با نگهداری و تعمیر سیستم های گرمایشی، علاوه بر گرم ماندن خانه، آسایش و راحتی کافی، اطمینان پیدا می کنید که در طول ماه ‌های زمستان، گرما خواهید داشت. با این حال، این سیستم های گرمایشی نیز مانند بسیاری از انواع دیگر تجهیزات، ممکن است دچار نقص و خرابی شوند. بنابراین، شما باید از ابتدا یا در شرایطی که با مشکل مواجه شدید، برای نصب و تعمیر سیستم های گرمایشی خود، از کارشناسان با تجربه کمک بگیرید.

معرفی انواع روش های نصب و تعمیر سیستم های گرمایشی

سیستم گرمایشی یکی از پرکاربردترین وسایل زندگی است که در تمامی ساختمان ها یافت می شود. بسته به سلیقه و بودجه ای که شما در نظر می گیرید، می توانید یکی از انواع سیستم های گرمایشی مختلف را در ساختمان استفاده کنید. بخاری، شومینه و شوفاژ، از شناخته شده ترین وسایل گرمایشی هستند که سال های زیادی است در بیشتر ساختمان ها و آپارتمان های چند واحدی، برای تامین گرمای مورد نظر مورد استفاده قرار می گیرند. اما برای نصب و تعمیر سیستم های گرمایشی، باید با توجه به محیط و فضای خانه یا آپارتمان خود، سیستم مناسب را انتخاب کنید. آبگرمکن، پکیج، رادیاتور قرنیزی، سیستم گرما از کف، رادیاتور و گرمایش مرکزی و داکت اسپلیت، از انواع سیستم های گرمایشی هستند که ما در این مطلب، کارکرد آنها را بررسی می کنیم. همچنین، به موضوع نگهداری و تعمیر سیستم های گرمایشی که شامل نصب پکیج، نصب داکت اسپلیت، تعمیر آبگرمکن، تعمیر پکیج، تعمیر داکت اسپیلت، تعمیر شوفاژخانه، تعمیر موتورخانه، تعمیر رادیاتور و سرویس سیستم ‌های گرمایشی می شوند نیز می پردازیم.                                    

آبگرمکن

آبگرمکن های جدید و امروزی، در نصب و تعمیر سیستم های گرمایشی، از مدل های دست و پا گیر قبلی بسیار بهتر هستند و نسخه‌ هایی کوچک، جمع ‌و جور و کارآمد هستند که مصرف انرژی کمی دارند. این سیستم ها، تعمیر و نگهداری کمی لازم دارند و بازدهی آنها کاهش نمی یابد.

آبگرمکن ها برای تبدیل آب به بخار، معمولا از گاز طبیعی، پروپان، نفت و برق به عنوان سوخت استفاده می کنند. آبگرمکن های قدیمی و ناکارآمد که از  نفت یا گاز استفاده می کنند، به راحتی می توانند به سیستم هایی گرمایشی با راندمان بالا تبدیل شوند.

آبگرمکن های جدید راندمان بالایی دارند و با دریچه مستقیم، گاز خروجی و هوای احتراق را به بیرون می رانند و به همین دلیل، نیازی به دودکش ندارند. اما تعویض یا نصب آبگرمکن های جدید، کمی گران است و هزینه های تعمیر و نگهداری آنها نیز معمولاً بالا است. همچنین، ارتقا این سیستم ها، دشوار است، چون مشکلاتی مانند اندازه لوله و جریان آب، کارایی آنها را محدود می کنند.

پکیج

پکیج

پکیج، یکی از سیستم‌ های گرمایشی است که در چند سال اخیر، به جایگزین مناسب برای موتور خانه‌ های شوفاژ تبدیل شده است. پکیج ‌ها دارای ویژگی هایی مانند اشغال مکان کمتر، آلودگی صوتی، وجود همیشگی آب گرم و کم مصرف بودن هستند.

پکیج ‌ها به دو نوع پکیج‌ های دیواری و زمینی تقسیم می شوند. نصب و تعمیر سیستم های گرمایشی از این نوع، در سال های اخیر بسیار رایج شده است.

رادیاتور قرنیزی

یکی دیگر از موارد نصب و تعمیر سیستم های گرمایشی، رادیاتور قرنیزی است. رادیاتور قرنیزی، از جمله سیستم های گرمایشی‌ جدید است که در پایین دیوار‌های داخلی منزل، مانند قرنیز قرار می ‌گیرد و دلیل نام گذاری این سیستم نیز همین است.

رادیاتور قرنیزی، از مجموعه ای از مجراها برای حمل هوای گرم به دریچه های قرار داده شده در اتاق ها یا سایر مناطق خانه شما استفاده می کند. این رادیاتور با استفاده از یک ترموستات، سیستم را فعال یا غیرفعال می کند تا دمای دلخواه و استاندارد محیط را حفظ کند. بنابراین، اگر دما به کمتر از حد میزان تنظیم شده برسد، ترموستات، سیستم را تا رسیدن به دمای استاندارد، مجبور به فعالیت می کند.

از ویژگی های رادیاتورهای قرنیزی، می توان به جایگزین کردن این سیستم در صورت قدیمی و فرسوده شدن آن، فراهم کردن گرمایش سریع و کارآمد با لمس یک دکمه، حفظ گرمایش یکنواخت در سراسر خانه، حفظ کیفیت هوا با فیلتر کردن آن قبل از پخش در سراسر خانه اشاره کرد.

اما رادیاتورهای قرنیزی برای حفظ کارایی و عملکرد، به تعمیر و نگهداری دوره ای نیاز دارد همچنین، پس از نصب و تعمیر سیستم های گرمایشی از این نوع، تعویض فیلترها و تمیز کردن دوره ای کانال برای جلوگیری از جمع شدن گرد و غبار و زباله در خانه، ضروری است. علاوه بر این ها، رادیاتور قرنیزی در مقایسه با سیستم های گرمایش تابشی، صدای بیشتری تولید می کند.

سیستم گرما از کف

سیستم گرما از کف

یکی از سیستم های گرمایشی جدید که محبوبیت زیادی پیدا کرده است و برای تولید گرما به طور موثری استفاده می شود، سیستم گرمایش از کف است. این سیستم ها اغلب با بخار، نفت، گاز و برق کار می کنند و حتی از طریق پنل های خورشیدی تغذیه می شوند.

نصب و تعمیر سیستم های گرمایشی از کف، با قرار دادن یک سری لوله یا کابل در زیر کفپوش انجام می شود و بسیار مقرون به صرفه است.

از مزایای این سیستم گرمایشی، می توان به گرم کردن محیط به صورت یکسان، مقرون به صرفه بودن در صورت بازسازی یا ساخت و ساز جدید، مصرف کمتر انرژی نسبت به  سیستم های سنتی، عدم شکستن لوله‌ ها و نشت گاز و موارد دیگر اشاره کرد.

اما باید توجه داشته باشید که گرم کردن اولیه این سیستم، بیشتر از سیستم های گرمایش سنتی طول می کشد و از طرف دیگر، کفپوش نصب شده باید با سیستم گرمایشی قرار داده شده در داخل کف، سازگار باشد. همچنین، نصب بسته به نوع سازه، استفاده از این روش می تواند گران باشد.

رادیاتور و گرمایش مرکزی

رادیاتورهای چدنی که معمولاً در خانه‌ های قدیمی ‌تر و ساختمان ‌های آپارتمانی یافت می ‌شوند، برای گرم کردن نقاط خانه، از بخار نیرو می‌گیرند.

رادیاتورها با یک سیستم یک لوله یا دو لوله متصل می شوند و باعث ورود بخار و میعانات به دیگ بخار و خارج شدن آنها می شوند. دیگ بخار، آب و میعانات را به بخار تبدیل می کند که به رادیاتور می رسد و گرما را به نقاط مختلف خانه انتقال می دهد.

کمتر بودن قطعات متحرک که باعث دوام و خرابی کمتر می شود، امکان ارتقای رادیاتورهای چینی با واحدهای همرفتی یا پانل دیواری جدید و کوچکتر، عدم نیاز به دودکش، عدم گاز گرفتگی و داشتن رطوبت لازم، از جمله ویژگی های این سیستم گرمایشی است.

اما در هنگام نصب و تعمیر سیستم های گرمایشی در این مورد، توجه داشته باشید که رادیاتورها چندان جذاب نیستد. آنها فضای زیادی را اشغال می کنند و مانع از قرار دادن مبلمان می شوند.

داکت اسپلیت

داکت اسپلیت

داکت اسپلیت، یکی از سیستم‌ های سرمایشی و گرمایشی است که در فصل تابستان محیط را خنک می کند و در فصل زمستان، به محیط گرما می بخشد. این سیستم، یکی از بهترین انواع سیستم ‌های گرمایشی است که بسیار راحت و بی دردسر، خانه شما را گرم می کند. همچنین، نصب و تعمیر سیستم های گرمایشی از نوع داکت اسپلیت، مانند سایر سیستم ‌ها نیاز به لوله کشی‌ های تو کار ندارد.

نصب پکیج

 • اولین کار در نصب و تعمیر سیستم های گرمایشی مانند پکیج، این است که باید شیر سیاه رنگ روی شیر هواگیر را باز کنید تا هوای موجود در آن خارج شود. چون در غیر این صورت، این هوا باعث آسیب رسیدن به پمپ می‌ شود.
 • با استفاده از شابلون پکیج، قسمت ‌هایی که باید سوراخ شوند را علامت زده و سپس با استفاده از دریل، آنها را سوراخ کنید.
 • با استفاده از رول پلاک و پیچ، باید پکیج را روی دیوار نصب کنید.
 • در این مرحله، لوله ‌ها و شیر فلکه را به دستگاه متصل کنید و سپس، دودکش پکیج را وصل کنید. حالا پکیج شما آماده روشن شدن و آبگیری است.
 • دقت داشته باشید که پکیج را در مکان ‌های کوچک نصب نکنید، چون، احتمال گاز گرفتگی بسیار بالا می رود.
 • در صورتی که مکان شما برای نصب پکیج کوچک است، باید در اطراف آن از فن ‌های بیشتری استفاده کنید تا گاز آن خارج شود.
 • دستگاه را نباید در مکان ‌هایی مثل حمام، دستشویی یا مکان‌ های بسته نصب کنید.
 • دستگاه را بالای گاز یا سیستم‌ های گرمایشی دیگر نصب نکنید.
نصب داکت اسپلیت

نصب داکت اسپلیت

داکت اسپلیت نیز مانند سیستم ‌های گرمایشی و سرمایشی دیگر، باید در جای مناسب نصب شود. بنابراین، محل قرار گرفتن اسپلیت، باید به گونه ای انتخاب شود که برای نصب و تعمیر سیستم های گرمایشی مانند این سیستم و سرویس آن، بتوان به راحتی به آن دست پیدا کرد. پس از اینکه محیط مناسب را برای نصب سیستم گرمایشی خود انتخاب کردید، حالا باید لوله کشی آن را طبق استاندارد لوله کشی مسی و با رعایت نکات ایمنی انجام دهید. سپس، داکت اسپلیت یا یونیت داخلی را جایگذاری کنید. برای نصب یونیت خارجی نیز بهتر است یک سکوی بلند برای آن در نظر بگیرید که در نزدیکی کندانسور یا یونیت‌ های خارجی دیگر قرار نگیرد. چون در این صورت باعث کاهش طول عمر آنها می ‌شود.

تعمیر آبگرمکن

آبگرمکن، یکی از قدیمی ‌ترین وسایل سیستم گرمایشی است که در حال حاضر نیز بعضی ها از آن استفاده می کنند. آبگرمکن‌ نفتی که در خانه مادربزرگ ‌ها قرار داشت، نسل قدیمی آبگرمکن محسوب می ‌شود و نسل‌ های جدید آبگرمکن‌ شامل آبگرمکن گازی و آبگرمکن برقی است.

نصب و تعمیر سیستم های گرمایشی مانند آبگرمکن، نکات خاص خود را دارد و مشکلات فنی زیادی دارد. به همین دلیل، اگر دستگاه شما با مشکل مواجه شد، باید حتما از یک متخصص تعمیر آبگرمکن کمک بگیرید تا به راحتی بتواند این دستگاه را عیب یابی کند و علت ایراد و نقص آبگرمکن را بفهمد.

تعمیر پکیج

تعمیر پکیج

در صورتی که در هنگام نصب و تعمیر سیستم های گرمایشی مانند پکیج، با مشکل مواجه شدید، اگر پمپ پکیج خراب شده باشد، شما خود می‌توانید آن را تعویض یا تعمیر کنید. همچنین، در بیشتر موارد، کم بودن فشار آب یا رسوب گرفتن لوله ‌ها باعث خراب شدن پکیج می شود که می‌توانید با مواد مخصوص آنها را از بین ببرید.

تعمیر داکت اسپیلت

یکی دیگر از مواردی که ممکن است در نصب و تعمیر سیستم های گرمایشی دچار مشکل شود، داکت اسپلیت است. در داکت اسپلیت امکان نشتی لوله وجود دارد که به دنبال آن، گرما به خوبی به محیط نمی رسد. علاوه بر این، داکت اسپلیت‌ها مانند کولر‌های گازی، فیلتر دارند که در زمان های مشخصی باید تعویض یا شسته شوند. اما در صورتی که کمپرسور این دستگاه با مشکل مواجه شود، هزینه تعمیر و تعویض بالایی در بر خواهد داشت.

تعمیر شوفاژخانه

 از آنجایی که شوفاژخانه تمامی تجهیزات گرمایشی مانند ترموستات، دماسنج، شیر اطمینان، فشار سنج، مشعل، پمپ سیرکولاتور و کلکتورهای رفت و برگشت را در خود جای داده است، برای نصب و تعمیر سیستم های گرمایشی در آن، باید حتما از یک متخصص کمک بگیرید. به دلیل اینکه گرمای مورد نیاز شوفاژخانه‌ ها توسط بویلر تولید می شود و سپس وارد لوله کشی شوفاژ می‌ شود. این لوله‌ ها با پوشش دادن کل ساختمان، باعث گرم شدن آن می‌شوند. بنابراین، اگر مشکلی در این قسمت از سیستم گرمایشی شما به وجود آمد، باید از کارشناسانی حرفه ای کمک بگیرید که بتوانند تعمیر رادیاتور شوفاژ، تعمیر شوفاژخانه، تعمیر پمپ شوفاژخانه، تعمیر موتور خانه شوفاژ، تعمیر لوله کشی موتورخانه و دیگر موارد را به خوبی انجام دهند.

تعمیر موتورخانه

تعمیر موتورخانه یکی دیگر از موارد نصب و تعمیر سیستم های گرمایشی است که شامل عیب یابی و تعمیر مشعل موتورخانه، تعمیر پمپ سیستم، تعمیر منبع دوجداره یا منبع کوئلی، تعمیر دیگ آبگرم، تعمیر دیگ فولادی، تعمیر دیگ شوفاژ، تعویض کردن پره برای دیگ چدنی، تعویض کردن لوله آتش خوار دیگ، علت یابی سر و صدای فراوان موتورخانه و موارد دیگر می ‌شود.

 سرویس سیستم ‌های گرمایشی

 • شما علاوه بر رعایت نکاتی پس از نصب و تعمیر سیستم های گرمایشی، باید سرویس این سیستم ‌ها را که با آب گرم و بخار محیط را گرم می‌ کنند، جدی بگیرید. چون لوله ‌های این سیستم ‌ها پس از مدتی رسوب می گیرند و باید پاک سازی شوند. همچنین، ممکن است بعضی از قسمت ها دچار مشکل شده باشند که با سرویس آنها، این مشکلات سریع تر درست می شوند. همچنین، هزینه سنگین تری را برای تعمیر سیستم گرمایشی متحمل نمی شوید.
 • برای سرویس سیستم‌ های گرمایشی مانند داکت اسپلیت‌، باید تعویض یا شستشوی فیلتر‌ها را انجام دهید.
 • باید گاز داکت اسپلیت را شارژ کنید، چون اگر گاز آن خالی شود، داکت اسپلیت به درستی محیط را گرم نمی‌ کند.
 • باید سیم ‌ها و برد آنها را بررسی کنید تا در صورت پوسیدگی و یا اتصالی، تعویض یا تعمیر شوند.
 • لوله ‌های مسی را چک کنید تا در صورت وجود نشتی، تعویض یا تعمیر شوند.
 • در هنگام نصب و تعمیر سیستم های گرمایشی، یک فیلتر یا سیستم فیلتر نیز در پمپ های حرارتی و سیستم های تهویه مطبوع مرکزی، نصب می شود تا از آلودگی کویل های اواپراتور و کثیفی آنها جلوگیری کنند. بنابراین، تعویض منظم فیلتر به حفظ کویل اواپراتور تمیز کمک می کند و اجازه می دهد هوا به راحتی جریان یابد. چون وجود یک سیم پیچ کثیف می تواند باعث کارکرد دشوار سیستم شما برای توزیع هوای مطبوع شود. همچنین، این آلودگی ها باعث مصرف انرژی بیشتر، هزینه های انرژی و کوتاه شدن طول عمر مورد انتظار سیستم شما می شود.
 • با استفاده از محلول های تمیز کننده مخصوص، کویل های اواپراتور را تمیز کنید.
 • پوشش هواگیر را بردارید و موتور فن را روغن کاری کنید. فقط چند قطره روغن برای روانکاری موتور لازم است. این کار، به کارآمد بودن موتور در مدت زمان طولانی و افزایش عمر آن کمک می کند.
 • به کندانسور یا موتورهای فن که روی پمپ حرارتی و سیستم های تهویه مطبوع مرکزی قرار دارند، روغن بزنید.
 • اطراف سیستم های گرمایشی را تمیز و عاری از علف های هرز، چمن و سایر زباله ها نگه دارید.
 • کویل های متراکم کننده را به صورت دوره ای با آب تمیز بشویید.
 • برای از بین بردن گرد و غبار، کثیفی و آشغال ‌هایی که در سیستم گرمایشی شما به گردش در می ‌آیند، دریچه هوا را تمیز کنید.
 • حتما برای تعمیر و نگهداری سیستم گرمایشی خود، به صورت سالانه اقدام کنید و برای این کار، از متخصصان و کارشناسان کار بلد کمک بگیرید.
3/5 (1 امتیاز)

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *