خرابی خازن کولر گازی

خرابی خازن کولر گازی مشکلی است که منشأ بروز بسیاری از اختلالات عملکردی در این دستگاه به شمار می رود. این مشکل بسیار رایج بوده و کاربران همواره شکایاتی را در این مورد با تکنسین ها و کارشناسان ما در میان می گذارند. این قطعه یکی از مهم ترین قطعات کولر گازی بوده و تعمیرات کولر نیاز به برخورداری از مهارت و تخصص ویژه ای دارد. به همین دلیل بررسی و ترمیم خازن در مرکز تعمیرات کولر بر عهده کارشناسانی است که تخصص و تجربه بالایی در این حوزه دارند.

حتی تشخیص خرابی این قطعه هم از عهده کاربران عادی خارج نبوده و تنها تعمیرکاران مجرب می توانند این مساله را به درستی تشخیص دهند. در این مقاله نکاتی را مطرح می کنیم که به شما در تشخیص و تعمیر به موقع خرابی خازن کولر گازی کمک کرده و باعث آشنایی هرچه بیشتر شما عزیزان با این قطعه مهم می گردد؛ با ما همراه باشید.

تست خازن کولر گازی

پیش از اقدام به تعمیر یا تعویض خازن کولر گازی، باید این قطعه تست شود. درواقع تعمیرکار باید مطمئن شوید که ایراد کولر مربوط به خازن است و سپس این قطعه را تعویض نماید. تکنسین ها معمولا برای تست خازن کولر گازی، یک خازن سالم با همان مشخصات را در مدار کولر قرار دهید. اگر ایراد کولر با انجام این کار برطرف شد، این قطعه آسیب دیده و باید تعویض شود. با بررسی ظاهری خازن هم می توان متوجه سالم بودن یا آسیب دیدگی آن شد. وجود برآمدگی، ترکیدگی یا فرورفتگی روی خازن، نشان می دهد که باید آن را تعویض کرد. بهترین روش برای تست خازن کولر گازی هم استفاده از اهم متر است. با اتصال هر دو سر سیم های اهم متر به خازن، اگر عقربه بسرعت تا انتها رفته و دوباره به آرامی تا وسط صفحه برگردد، یعنی خازن ایرادی ندارد. برخی از افراد، دو سر خازن را با دو رشته سیم به ولتاژی که روی آن نوشته وصل کرده و سپس به هم متصل می کنند. سپس ایجاد جرقه زرد و ضعیف را نشانه خرابی خازن کولر گازی تلقی می کنند. البته این روش اصلا توصیه نمی شود و چه بسا خطرات و آسیب هایی را نیز به دنبال دارد.

انواع خازن به کار رفته در کولر گازی و اسپلیت

خازن کمپرسور، خازن فن بیرونی و خازن فن درونی، انواع خازن هایی هستند که معمولا در کولر گازی و اسپلیت تعبیه می شوند. خازن خشک با ولتاژ پایین تر، بین 1 تا 3 ثانیه وارد مدار می شود و بیشتر برای کار متناوب و غیر دائم کاربرد دارد. خازن الکتریکی (روغنی یا دائم کار) هم دارای ظرفیت کمتر و ولتاژ بیشتری است که در دو نوع کمپرسور و فن و با ظرفیت های مختلف تولید می شود. خرابی خازن کولر گازی ممکن است شامل هریک از مدل های این قطعه شود و مشکلاتی را در روند کاری دستگاه ایجاد نماید.

خازن کولر گازی چیست؟

خازن یکی از مهم ترین قطعات کولر گازی است که برای ایجاد گشتاور قوی راه اندازی و حرکتی در موتورهای تک فاز به کار می رود. ظرفیت هر خازن بر بدنه آن در دستگاه نوشته شده است. این قطعه عمدتا به صورت سری با سیم پیچ کمکی (راه انداز) در مدار قرار گرفته و به دو نوع کلی روغنی (خازن کار) و خشک (خازن راه انداز) تقسیم می شوند. خازن توسط رله جریان از مدار خارج شده و به این ترتیب وظیفه خود را به انجام می رساند.

خازن قطعه پیچیده ای است که خرابی آن می تواند منجر به بروز مشکلات جدی در عملکرد کولر گازی شود. به همین دلیل لازم است که کاربران و تعمیرکاران خرابی خازن کولر گازی را جدی گرفته و در اسرع وقت نسبت به تعمیر یا تعویض این قطعه مهم اقدام نمایند. در غیر این صورت ممکن است مشکلات خازن بر دیگر بخش ها و قطعات دستگاه نیز اثر گذاشته و موجب بروز مشکلات جبران ناپذیری در این محصول شود.

دلایل خرابی خازن کولر گازی

همانطور که پیش تر اشاره کردیم، خرابی خازن کولر گازی جزء مشکلات رایج این دستگاه بوده و مداوما اتفاق می افتد. مهم ترین دلیل خرابی این قطعه کاربردی این است که کولر گازی عموما در گرمای شدید کار می کند. این مساله باعث می شود که دستگاه هر چند دقیقه ترموستات کند؛ ترموستات با کمک خازن کمپرسور روشن می شود و این اتفاق ممکن است چندین بار در شبانه روز بیفتد. در نتیجه این خاموش و روشن شدن های مکرر ترموستات، خازن خراب شده و دیگر قادر به کار کردن نخواهد بود.

علائم خرابی خازن کولر گازی

خوشبختانه خرابی خازن کولر گازی علائم و نشانه هایی دارد که کاربران با شناختن آنها می توانند در زمان مناسب اقدام به تعمیر یا تعویض این قطعه نمایند. اگر مشاهده کردید که موتور فن دستگاه روشن می شود در حالی که کمپرسور کولر کار نمی کند، به احتمال زیاد خازن دچار مشکل شده و نیاز به بررسی و ترمیم تخصصی دارد. همچنین اگر علی رغم قرار دادن کلید فن روی همه حالتها مشاهده کردید که فن روشن نشده است، باید با یک تعمیرکار مجرب برای بررسی دقیق خازن مشورت نمایید.

خرابی خازن کولر گازی در صورت تداوم جدی تر شده و زمینه را برای بروز مشکلات جبران ناپذیر در این دستگاه فراهم می کند. لذا بهتر است که در اسرع وقت به مرکز تعمیرات کولر مراجعه کرده و خدمات مورد نیاز را از همکاران ما دریافت نمایید.

تعویض خازن کولر گازی

خرابی خازن کولر گازی در بیشتر موارد به صورتی است که امکان تعمیر این قطعه وجود ندارد. به عبارت دیگر، تعویض خازن کولر گازی بهترین روش برای رفع مشکلات ناشی از خرابی این قطعه می باشد. از آنجا که خازن جزء قطعات ظریف و حساس کولر گازی است، تعویض آن باید توسط متخصصین حوزه تعمیرات کولر گازی انجام شود. همچنین بسیار مهم است که برای تعویض این قطعه از نمونه اورجینال استفاده شود.

در غیر این صورت ممکن است خازن جدید نتواند به درستی کار کند و به تبع آن، مشکلات بیشتری در کولر گازی به وجود بیاید. همکاران ما در مرکز تعمیرات کولر گازی شرایط را برای رفع خرابی خازن کولر گازی و تعویض این قطعه به صورت تخصصی فراهم نموده اند.

نمایندگی تعمیرات کولر

نمایندگی تعمیرات کولر مرکزی است که به صورت تخصصی در زمینه بررسی و ترمیم انواع مدل های کولر فعالیت می کند. این مرکز با کمک گرفتن از تکنسین های مجرب و کار کشته و استفاده از ابزار و تجهیزات پیشرفته روز دنیا، خدمات تخصصی را در زمینه تعمیرات کولر های آبی، گازی، اسپلیت و … به کاربران ارائه می دهد. فعالیت های نمایندگی تعمیرات کولر به یک برند خاص محدود نبوده و محصولات شرکت هایی از جمله سامسونگ، ال جی، شارپ، توشیبا، دوو و … را تحت حمایت خود قرار می دهد. مدیریت این مرکز در راستای تحقق اصول مشتری مداری اقدام به راه اندازی سرویس در محل کولر نموده است. به مدد این سرویس، نیازی به مراجعه حضوری کاربران به تعمیرگاه نبوده و تکنسین های نمایندگی تعمیرات کولر به محل مورد نظر آنها اعزام خواهند شد.

4.9/5 (57 امتیاز)

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩